Centrum medyczne Anmed mieści się w Pabianicach na Placu Stary Rynek 7. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt w godzinach otwarcia recepcji.
Pon. - Pt. 8.00-20.00 | Sb. 8.00-14.00 Ndz. zamknięte
+ 48 885 112 777

Aktualności

+48 885 112 777
sekretariat@anmed.pl
Title Image

USG jamy brzusznej dziecka

Home  /  Radiologiczna dla dzieci  /  USG jamy brzusznej dziecka

USG jamy brzusznej dziecka

Badanie USG brzucha dziecka posiada szerokie możliwości diagnostyczne – umożliwia wykrycie wielu nieprawidłowości w budowie narządów jamy brzusznej. USG jamy brzusznej cechuje łatwa dostępność, bezbolesność oraz brak szkodliwego oddziaływania na tkanki ciała. USG jest w pełni bezpieczne dla dzieci, dlatego w razie wystąpienia niepokojących objawów warto zgłosić się do lekarza, który wykonuje badanie ultrasonograficzne. Badanie USG pozwala na wczesne wykrycie wielu niemych objawowo patologii, dzięki czemu możliwe jest szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia i zmniejszenie ryzyka groźnych powikłań.

Każdy niepokojący objaw ze strony układu pokarmowego czy układu moczowego powinien być sprawdzony w badaniu USG. Często występujące bóle brzucha u starszych dzieci, zwłaszcza z towarzyszącymi zaparciami lub przewlekłymi biegunkami i podwyższoną temperaturą ciała także wymagają kontroli lekarskiej i wykonania badania USG jamy brzusznej.
Badanie USG jamy brzusznej dzieci pozwala na wykrycie:

odchyleń w zakresie wielkości narządów wewnętrznych, np. powiększenia wątroby,

zmian patologicznych w wątrobie,

przyczyn żółtaczki,

kamieni w pęcherzyku żółciowym,

zaburzeń drożności dróg żółciowych,

stanu zapalnego trzustki,

ropni, torbieli oraz guzów w jamie brzusznej,

stanu zapalnego nerek,

kamicy nerkowej,

wad układu moczowego,

zapalenia wyrostka robaczkowego,

zaburzeń przepływu krwi w obrębie dużych naczyń jamy brzusznej.

Jak przygotować dziecko do badania?

Każde dziecko w trakcie badania USG jamy brzusznej powinno mieć wypełniony pęcherz moczowy (w miarę możliwości). W związku z tym na 30-60 minut przed badaniem należy dziecku podać wodę lub niegazowany płyn do picia.

Nastolatki obowiązuje podobne przygotowanie jak u osób dorosłych (nie spożywanie pokarmów na 4-6 godzin przed badaniem),

Dzieci powinny powstrzymać się od spożywania posiłku na 3 godziny przed badaniem.

Masz pytania? Skontaktuj się z naszą recepcją.