Centrum medyczne Anmed mieści się w Pabianicach na Placu Stary Rynek 7. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt w godzinach otwarcia recepcji.
Pon. - Pt. 8.00-20.00 | Sb. 8.00-14.00 Ndz. zamknięte
+ 48 885 112 777

Aktualności

+48 885 112 777
sekretariat@anmed.pl
Title Image

Elektroterapia

Home  /  Fizykoterapia  /  Elektroterapia

Elektroterapia

Elektroterapia stosowana jest w terapii objawów różnych schorzeń, na przykład chorób neurologicznych lub układu ruchu. W tym celu elektroterapia wykorzystuje prądy lecznicze – prąd stały średniej częstotliwości, prądy modulowane oraz prądy impulsowe o niskiej i średniej częstotliwości. Głównym zadaniem elektroterapii jest zmniejszenie bólu oraz poprawa ukrwienia rehabilitowanych tkanek lub narządów.

Elektroterapia to rodzaj terapii, która ma dość szerokie zastosowanie. Stosuje się ją jako skuteczny środek walki z bólami kręgosłupa (przewlekłymi i ostrymi), chorobami zwyrodnieniowymi stawów, nerwobólami lub dyskopatiami. Elektroterapia jest często zalecana przy schorzeniach reumatycznych, dystrofiach mięśniowych oraz jako forma rehabilitacji po urazach dotyczących narządów ruchu. To również metoda stosowana w przypadku zapalenia tkanek miękkich, bólach związanych z osteoporozą, rwy kulszowej, a nawet migreny. Do największych zalet elektroterapii należy uniwersalność i szerokie zastosowanie tego zabiegu. Konieczne jest jednak dobranie właściwej formy elektrolecznictwa.

Jonoforeza

Jonoforeza polega na wprowadzeniu w chore miejsce na ciele lekarstwa, którego wchłanianie przyspiesza się za pomocą przepływu prądu stałego. Jonoforeza jest zabiegiem krótkim – zazwyczaj trwa około dziesięciu minut – i całkowicie bezbolesnym.

Elektrostymulacja

Elektryczna stymulacja mięśni (Electrical Muscle Stimulation – EMS) jest jedną z powszechnie stosowanych w fizjoterapii metod terapii uszkodzeń mięśniowych. Wykorzystywana jest głównie w celu odzyskania przez mięśnie sprawności po wszelakiego rodzaju kontuzjach czy chorobach.

Prądy diadynamiczne

Prądy diadynamiczne (prądy Bernarda) działają przeciwbólowo i przekrwiennie. Wykorzystuje się je w celu zmniejszenia lub wzrostu napięcia mięśniowego, elektrostymulacji mięśni oraz łagodzenia dolegliwości bólowych w chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa.

Prądy interferencyjne

Są to prądy średniej częstotliwości modulowane w amplitudzie z małą częstotliwością. Prądy interferencyjne, których częstotliwość zmienia się rytmicznie, działają na skurcze mięśni szkieletowych, pobudzają mięśnie do skurczu (co usprawnia krążenie obwodowe), wywołują efekt przeciwbólowy, usprawniają procesy odżywcze tkanek i ich metabolizm.

Galwanizacja

Jest to zabieg elektroleczniczy polegający na przepływie przez daną część ciała prądu stałego, wykorzystywany przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie w leczeniu nerwobóli, chorób zwyrodnieniowych stawów kręgosłupa, porażeń wiotkich oraz zaburzeń krążenia obwodowego.

TENS

Jest to metoda objawowego leczenia ostrych oraz przewlekłych stanów bólowych za pomocą prądów niskiej częstotliwości. Elektryczna stymulacja układu nerwowego na różnych jego poziomach (obwodowym, rdzeniowym i ośrodkowym) powoduje zagłuszenie sygnałów bólowych i uwolnienie pacjenta od uciążliwych dolegliwości.

Masz pytania? Skontaktuj się z naszą recepcją.