Centrum medyczne Anmed mieści się w Pabianicach na Placu Stary Rynek 7. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt w godzinach otwarcia recepcji.
Pon. - Pt. 8.00-20.00 | Sb. 8.00-14.00 Ndz. zamknięte
+ 48 885 112 777

Aktualności

+48 885 112 777
sekretariat@anmed.pl
Title Image

Ginekologiczna

Home  /  Diagnostyka  /  Ginekologiczna

Ultrasonografia ginekologiczna

USG ginekologiczne to podstawowe badanie, które wykonuje się w celu sprawdzenia stanu kobiecych narządów rodnych. U kobiet spodziewających się dziecka pozwala ono natomiast ustalić czy ciąża przebiega prawidłowo. W naszej przychodni wykonujemy również USG genetyczne, położnicze z oceną narządów płodu 3D i 4D z wykorzystaniem specjalistycznego ultrasonografu VOLUSON.

USG ginekologiczne

USG ginekologiczne przeprowadzane jest przez powłoki brzuszne lub dopochwowo. Jest nieinwazyjnym, bezpiecznym i skutecznym badaniem, które dostarcza cennych informacji i stanie zdrowia narządów rodnych kobiety. Dzięki temu badaniu lekarz może ocenić m.in. szyjkę, trzon i dno macicy oraz jej wielkość i kształt.

USG ciąży do 10. tygodnia

Pierwsze USG w ciąży powinno być optymalnie wykonane między 6. a 10. tygodniem. Pozwala ono ocenić wiele istotnych kwestii dla prawidłowego prowadzenia ciąży oraz wykluczyć nieprawidłowości, które mogą zagrażać bezpieczeństwu przyszłej mamy.

USG genetyczne I trymestru (11-14 tydzień ciąży)

USG genetyczne I trymestru ciąży ma na celu ocenę ryzyka wad genetycznych, anatomicznych. Możliwa jest również ogólna ocena budowy serca. Badanie wykonuje się między 11 a 14 tygodniem ciąży i pozwala ono optymalnie zaplanować dalsze postępowanie diagnostyczne z uwzględnieniem oczekiwań rodziców.

USG genetyczne II trymestru (18-22 tydzień ciąży)

Badanie USG w II trymestrze ma na celu głównie ocenę anatomii dziecka. Wykrycie schorzeń na tym etapie pozwala w niektórych przypadkach na podjęcie leczenia jeszcze w trakcie życia płodowego oraz na zaplanowanie leczenia po narodzinach dziecka z odpowiednim wyprzedzeniem. Podczas badania ocenia się również wzrost dziecka oraz markery genetyczne II trymestru. Powinno być wykonane między 18. a 22. tygodniem ciąży i jest często określane jako badanie połówkowe.

USG III trymestru (28-32 tydzień ciąży)

Badanie USG w III trymestrze ma celu powtórną ocenę anatomii dziecka. Podczas tego badania kontroluje się również wzrost i wagę dziecka oraz ocenia parametry przepływów w tętnicach pępowinowych i mózgowych. Powinno być wykonane między 28. a 32. tygodniem ciąży

Monitorowanie owulacji

Celem tego badania jest ustalenie, czy w trakcie cyklu miesiączkowego dochodzi do owulacji. Innymi słowy, potwierdza się, czy jajeczkowanie przebiega prawidłowo. Badanie monitorowania cyklu wykonuje się jako jedno z pierwszych zalecanych w przypadku problemów z zajściem w ciążę. Monitoring owulacji obejmuje serię badań USG ginekologicznych, które zazwyczaj są przeprowadzane przez tego samego lekarza.

USG piersi

Ultrasonografia piersi pozwala na zobrazowanie wszelkich zmian zachodzących w tkance gruczołowej piersi. Z uwagi na budowę, badanie USG piersi polecane jest szczególnie młodym paniom. Badanie USG piersi powinny wykonywać już kobiety w wieku 18-20 lat, do około 50. roku życia.

Masz pytania? Skontaktuj się z naszą recepcją.