Specjalista Kardiolog
Systemem odpowiedzialnym za zaopatrzenie każdej komórki w krew jest układ krwionośny. Niewłaściwe żywienie, palenie tytoniu, picie alkoholu, brak jakiejkolwiek aktywności fizyczne czy nawet stres sprawiają, że jego praca zostaje zaburzona, co prowadzi do rozwoju wielu bardzo niebezpiecznych chorób. W ich rozpoznawaniu i leczeniu specjalizuje się lekarz kardiolog.
Czym jest kardiologia?
Kardiologia stanowi dziedzinę medycyny ściśle związaną z chorobami serca oraz naczyń krwionośnych, a także pierwotnymi i nabytymi wadami tych narządów. Niestety, wraz z biegiem lat pacjentów kardiologicznych przybywa. Stąd też nie spada zapotrzebowanie na dobrych specjalistów w tej dziedzinie.
W kardiologii występują podspecjalizacje, takie jak:
- kardiologia nieinwazyjna – obejmuje diagnostykę oraz leczenie chorób serca i naczyń krwionośnych wykorzystując narzędzie nieinwazyjne, czyli np. farmakologię czy badanie EKG;
- kardiologia inwazyjna – wykorzystuje nieoperacyjne metody terapii schorzeń serca i naczyń krwionośnych, jak np. cewnikowanie;
- kardiologia dziecięca – kardiolog dziecięcy diagnozuje i leczy schorzenia sercowe małych pacjentów;
- hipertensjologia – dziedzina kardiologii, w której diagnozuje i leczy się nadciśnienie tętnicze krwi;
- kardiologia chirurgiczna (kardiochirurgia) – zajmuje się operacyjnymi formami kuracji schorzeń sercowych i dotyczących naczyń krwionośnych, takimi jak np. przeszczep serca, wstawienie rozruszników, bypassów itp.
Kardiolog – czym się zajmuje?
Kardiolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób układu krążenia. Jego pacjentami są zarówno osoby chorujące przewlekle, z chorobami nabytymi i wrodzonymi, jak i znajdujące się w kardiologicznych stanach nagłych.
Równie ważna w tej pracy jest profilaktyka, która przyczynia się do zmniejszenia zachorowalności lub do obniżenia pogłębiania się schorzeń dotyczących systemu sercowo-naczyniowego.
Wśród najczęściej leczonych chorób znajdują się: Przede wszystkim, gdy zauważymy takie dolegliwości, jak: W chwili, gdy pojawiają się dolegliwości świadczące o problemach kardiologicznych i dostaliśmy od naszego lekarza rodzinnego skierowanie na cito, warto zdecydować się na badania u prywatnego specjalisty. Jeśli jednak mamy czas na przebadanie się, zawsze pozostaje wizyta finansowana przez NFZ. W sytuacji, gdy w grę wchodzi zdrowie, a nawet życie, każda opcja jest warta rozważenia. Jakie choroby leczy kardiolog?
Kiedy warto wybrać się do kardiologia?
Kardiolog prywatnie czy na NFZ?
Umów wizytę przez nasz system online.
lek. Izabela Warchoł
W trakcie specjalizacji z kardiologii
Izabela Warchoł ukończyła Wydział Wojskowo-Lekarski Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
lek. Mateusz Spławski
Specjalista kardiologii
Mateusz Spławski ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w 2008 roku.
dr n.med. Agnieszka Dębska-Kozłowska
Specjalista kardiologii
Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w 2005 roku.