Metoda Vojty
Terapia niemowląt metodą Vojty polega na odruchowym wyzwalaniu prawidłowych wzorców lokomocji. Rolą fizjoterapeuty po skierowaniu dziecka na terapię przez lekarza jest ustalenie głównego problemu, określenie pierwszego celu prowadzenia oraz, co najważniejsze, dobór programu ćwiczeń. Najważniejsi w rehabilitacji metodą Vojty są rodzice, na których spoczywa obowiązek jej systematycznego prowadzenia. Rozwiązywanie technicznych problemów związanych z ćwiczeniami należy do fizjoterapeuty.
Jak przebiega terapia metodą Vojty?
Sposób terapii, wybór stref stymulacji, kolejność wprowadzania ćwiczeń w leżeniu na plecach, na boku i na brzuchu muszą być indywidualnie dostosowane do każdego pacjenta i modyfikowane w zależności od rezultatów.
Zwykle niemowlę stymulowane jest 4 razy dziennie po kilka minut po obu stronach ciała. Terapię metodą Vojty prowadzi się w warunkach domowych, uprzednio ucząc opiekunów sposobu wykonywania ćwiczeń. Ważne są częste (1 raz w tygodniu) wizyty kontrolne u terapeuty w celu nauki i korekty wykonywanych stymulacji. Wraz z poprawą stanu dziecka i uzyskiwaniem przez nie nowych umiejętności terapeuta zmienia strefy wyzwalania, dostosowując je do aktualnej sprawności i potrzeb pacjenta.
Czas trwania terapii
Okres prowadzenia leczenia jest zróżnicowany. W najlżejszych przypadkach i przy wczesnym rozpoczęciu usprawniania do uzyskania wyraźnej poprawy mogą wystarczyć 2−3 miesiące. W trudniejszych przypadkach ćwiczenia prowadzi się do uzyskania umiejętności raczkowania i chodzenia. Usprawnianie w ciężkich przypadkach trzeba prowadzić stale i małymi kroczkami, poprawiając zakres możliwości funkcjonalnych dziecka tak długo jak widoczne są efekty ćwiczeń.