Centrum medyczne Anmed mieści się w Pabianicach na Placu Stary Rynek 7. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt w godzinach otwarcia recepcji.
Pon. - Pt. 8.00-20.00 | Sb. 8.00-14.00 Ndz. zamknięte
+ 48 885 112 777

Aktualności

+48 885 112 777
sekretariat@anmed.pl
Title Image

Diabetolog – Pabianice

Home  /  Dla dorosłych  /  Diabetolog – Pabianice

Specjalista Diabetolog

Diabetolog specjalizuje się w chorobach związanych z nieprawidłowym wydzielaniem lub działaniem insuliny – hormonu powstającego w trzustce (produkują go komórki β w wyspach Langerhansa), który reguluje stężenie glukozy we krwi. Zwiększone stężenie glukozy we krwi oznacza hiperglikemię (potocznie „przecukrzenie”, „wysoki cukier”). Utrzymująca się hiperglikemia może być objawem cukrzycy.

Około 10% Polaków choruje na cukrzycę, z czego aż pół miliona nie jest tego świadoma. Podejmując odpowiednie kroki można zapobiegać rozwojowi cukrzycy i prowadzić normalne życie, ważne jest jednak podjęcie się leczenia. Przy podejrzeniu chorowania na cukrzycę należy więc niezwłocznie udać się do diabetologa. 

Czym zajmuje się specjalista diabetolog?

Diabetolog specjalizuje się w chorobach związanych z nieprawidłowym wydzielaniem lub działaniem insuliny – hormonu powstającego w trzustce, który reguluje stężenie glukozy we krwi. Zwiększone stężenie glukozy we krwi oznacza hiperglikemię (potocznie „przecukrzenie lub „wysoki cukier”). Utrzymująca się hiperglikemia może być objawem cukrzycy. Zakres działań diabetologa można podzielić na trzy grupy:
  • profilaktykę,
  • leczenie cukrzycy i innych towarzyszących jej zaburzeń metabolicznych,
  • leczenie powikłań (najczęściej u pacjentów z niezdiagnozowaną, nieleczoną cukrzycą lub po wielu latach choroby).

Kiedy udać się do diabetologa?

Objawy cukrzycy są zróżnicowane i zależą od jej typu, przebiegu i leczenia. Nierzadko cukrzyca przebiega bezobjawowo i wykrywa się ją przypadkowo podczas badań przesiewowych, np. w badaniu stężenia glukozy we krwi. Pewne sygnały powinny jednak skłonić do odwiedzenia przychodni diabetologicznej. Objawy, na które należy zwracać uwagę, gdyż często występują przy cukrzycy typu pierwszego to:
  • wielomocz, wzmożone pragnienie, utrata masy ciała
  • cechy odwodnienia (suchość i zmniejszenie elastyczności skóry, suchość błon śluzowych),
  • kwasica i śpiączka ketonowa (objaw ten świadczy o nagłym początku cukrzycy, występuje głównie u dzieci i młodzieży).
Cukrzyca typu 2 częściej niż cukrzyca typu 1 nie wywołuje żadnych widocznych objawów, jednak w miarę upływu czasu prowadzić może do rozwoju powikłań, które bywają pierwszym sygnałem choroby. Inne objawy mogące sugerować konieczność zbadania stężenia glukozy we krwi to:
  • osłabienie i senność,
  • apatia,
  • pogorszenie gojenia się ran,
  • zakażenia skórne

Diabetolog prywatnie czy NFZ?

Nieleczona cukrzyca prowadzi do poważnych konsekwencji, toteż po zauważeniu u siebie któregoś z objawów lepiej nie zwlekać i zdecydować się na badania u prywatnego specjalisty. Chcąc jedynie przebadać się profilaktycznie wizyta finansowana przez NFZ będzie równie dobrą opcją. 

Diabetolog Pabianice – zakres usług

Obecnie przychodnie diabetologiczne znajdują się w większości polskich miast, w województwie łódzkim bez trudu zrealizujesz wizytę w Pabianicach.  Diabetologa prywatnie umówimy w zasadzie z dnia na dzień. Należy jedynie poszukać odpowiedniej placówki. Jeśli decydujesz się na konsultację w ramach NFZ czas oczekiwania może wynosić kilka miesięcy. W związku z tym, że do specjalisty można udać się z rozmaitymi problemami, właściwym lekarzem przy podejrzeniu cukrzycy będzie właśnie diabetolog. Pabianice (Centrum Medyczne ANMED) oferują – poza lekarską konsultacją – szereg badań diagnostycznych, które są w stanie wykryć nieprawidłowości nawet na wczesnym etapie. Nie zwlekaj i umów się na wizytę kontrolną u diabetologa!

Zapraszamy do zapisów na konsultacje do naszych diabetologów:

Specjalista chorób wewnętrznych, w trakcie specjalizacji z diabetologii

Agnieszka Lubartowicz jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Masz pytania? Skontaktuj się z naszą recepcją.