Centrum medyczne Anmed mieści się w Pabianicach na Placu Stary Rynek 7. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt w godzinach otwarcia recepcji.
Pon. - Pt. 8.00-20.00 | Sb. 8.00-14.00 Ndz. zamknięte
+ 48 885 112 777

Aktualności

+48 885 112 777
sekretariat@anmed.pl
Title Image

Dla dzieci

Home  /  Rehabilitacja  /  Dla dzieci

Rehabilitacja dla
dzieci

W Centrum Medycznym Anmed prowadzimy kompleksową i indywidualnie dobraną terapię dla każdego dziecka - niemowląt, dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Metoda Vojty

Metoda Vojty oparta jest na obserwacji wzorców ruchowych występujących u niemowląt. Zgodnie z metodą Vojty można przeprowadzić zarówno badanie kinezjologiczne pozwalające ustalić stan rozwoju motoryki i postawy, jak i dobrać koncepcję terapeutyczną. Stosowana jest przede wszystkim do usprawniania niemowląt.

Metoda NDT Bobath

NDT-Bobath to metoda usprawniania ruchowego, która ma pomóc we wszechstronnym rozwoju, tak, by pacjent osiągnął jak największą niezależność. Koncepcja Bobath może być stosowana u niemowląt i starszych dzieci, a także u dorosłych. Terapia NDT-Bobath wpływa na napięcie mięśniowe, hamuje patologiczne odruchy, a wyzwala te, jak najbardziej zbliżone do prawidłowych.

Metoda PNF

PNF (proprioceptive neuromuscular facilitation) to metoda rehabilitacji stworzona z myślą o fizjoterapii schorzeń neurologicznych, zwłaszcza mózgowego porażenia dziecięcego. Obecnie wykorzystywana jest również w różnego rodzaju zaburzeniach w obrębie układu kostno–mięśniowego. Celem metody PNF jest ułatwienie pacjentowi wykonywania codziennych czynności i osiągnięcie możliwie jak największej samodzielności.

Integracja sensoryczna

Integracja sensoryczna to proces neurologiczny, dzięki któremu możliwe jest prawidłowe przetwarzanie wrażeń dostarczanych mózgowi zarówno z organizmu, jak i otoczenia. Dzięki niej człowiek jest w stanie odbierać bodźce zmysłowe, interpretować je oraz reagować adekwatnie do sytuacji. Jakiekolwiek zaburzenia integracji sensorycznej przekładają się na trudności w codziennym funkcjonowaniu – zaburzenia te nie mijają samoistnie, więc potrzebna jest wówczas terapia integracji sensorycznej.

Trójpłaszczyznowa terapia stóp

Trójpłaszczyznowa manualna terapia wad stóp u dzieci jest metodą fizjoterapeutyczną dedykowaną dla niemowląt i dzieci starszych z deformacjami stóp takimi jak np. stopy płasko – koślawe, stopy końsko-szpotawe, stopy piętowe, stopy sierpowate, serpentynowate i inne. Trójpłaszczyznowa manualna terapia wad stóp u dzieci może być stosowana samodzielnie w przypadku pacjentów u których główną diagnozą jest wada stóp, stanowi również bardzo dobre uzupełnienie terapii Bobath lub Vojta u dzieci z zaburzeniami pochodzenia neurologicznego.

Terapia ręki

Terapia ręki jest zestawem ćwiczeń opracowanych z myślą o dzieciach, które mają problemy z motoryką małą, a dokładniej chwytaniem przedmiotów, rysowaniem, pisaniem, wycinaniem, sznurowaniem butów i innymi czynnościami, wymagającymi precyzji i pewnego chwytu. W ramach terapii wykonywane są angażujące ćwiczenia, czynności dobrane pod kątem zapotrzebowania danego pacjenta. Zazwyczaj zadania przybierają formę zabawy, co ma znaczenie szczególnie w przypadku najmłodszych.

Terapia wad postawy

Wady postawy u dzieci są obecnie jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Stale rośnie liczba dzieci i młodzieży zagrożonych wadami postawy. Siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej prowadzą do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zaniedbanie problemu wad postawy w młodym wieku może prowadzić do nieodwracalnych zmian w układzie kostnym po zakończeniu wzrostu kostnego. Dbanie o prawidłowy rozwój oraz profilaktyka złych nawyków mogą ustrzec przed ich powstaniem. Bardzo ważne jest wykrycie wszystkich schorzeń wad postawy w wieku dziecięcym. Wcześniejsze wykrycie pozwala na łatwiejsze leczenie.

Masz pytania? Skontaktuj się z naszą recepcją.