Centrum medyczne Anmed mieści się w Pabianicach na Placu Stary Rynek 7. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt w godzinach otwarcia recepcji.
Pon. - Pt. 8.00-20.00 | Sb. 8.00-14.00 Ndz. zamknięte
+ 48 885 112 777

Aktualności

+48 885 112 777
sekretariat@anmed.pl
Title Image

Radiolog dziecięcy – Pabianice

Home  /  Dla dzieci  /  Radiolog dziecięcy – Pabianice

Specjalista Radiolog

Radiolog dziecięcy jest lekarzem zajmującym się diagnostyką obrazową. Radiologia pediatryczna jest dziedziną radiologii ogólnej skierowaną na diagnostykę pacjentów w wieku 0-18 lat. Cztery podstawowe metody obrazowania to rentgenodiagnostyka, ultrasonografia, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. W naszej placówce radiolog dziecięcy wykonuje badania ultrasonograficzne.

Ultrasonografia jest jedną z podstawowych metod diagnostyki obrazowej, w radiologii pediatrycznej – jedną z najczęściej stosowanych. Jakie są jej główne zalety? Przede wszystkich jest całkowicie bezpieczna dla małego Pacjenta, ponieważ nie wykorzystuje promieniowania jonizującego ani fal elektromagnetycznych. Zasada działania aparatu USG opiera się na falach ultradźwiękowych. Dużym plusem jest również czas trwania badania – nie jest on tak długi jak np. przy badaniu MR. Dodatkowo dziecko w trakcie badania USG nie musi pozostawać w całkowitym bezruchu, tak jak ma to miejsce przy badaniach TK i MR (tu czasem konieczne jest znieczulenie ogólne). Badanie jest również całkowicie bezbolesne dla Pacjenta. Zaletą badania USG jest możliwość oceny narządów w czasie rzeczywistym – jest to szczególnie przydatne przy ocenie układu pokarmowego (refluksu żołądkowo-przełykowego, odźwiernika czy perystaltyki jelit).

Badania USG wykonywane u dzieci przez naszych radiologów:

Jak należy przygotować dziecko do badania USG jamy brzusznej?

Przede wszystkim dziecko powinno być w miarę możliwości na czczo. U noworodków i niemowląt należy powstrzymać się od karmienia na 1-2 h przed badaniem (tak, aby kolejny posiłek wypadł tuż po badaniu). Dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym powinny powstrzymać się od jedzenia na 3-4 h przed badaniem USG brzucha, u nastolatków czas ten wydłuża się do 6 h. W tym czasie można oczywiście pić, jednak nie przed samym badaniem (aby nie wypełnić zbytnio żołądka), powinna to być niegazowana woda lub niesłodzona herbatka. Na badanie USG jamy brzusznej dziecko powinno przyjść z wypełnionym pęcherzem moczowym – warto przypilnować, szczególnie małe dzieci, aby nie szły do toalety tuż przed badaniem.

Umów wizytę przez nasz system online.

w trakcie specjalizacji z radiologii i diagnostyki obrazowej

Ukończyła Wydział Wojskowo-Lekarski Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w roku 2018.

Masz pytania? Skontaktuj się z naszą recepcją.