Centrum medyczne Anmed mieści się w Pabianicach na Placu Stary Rynek 7. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt w godzinach otwarcia recepcji.
Pon. - Pt. 8.00-20.00 | Sb. 8.00-14.00 Ndz. zamknięte
+ 48 885 112 777

Aktualności

+48 885 112 777
sekretariat@anmed.pl
Title Image

Monitorowanie owulacji

Home  /  Ginekologiczna  /  Monitorowanie owulacji

Monitorowanie owulacji

Celem tego badania jest ustalenie, czy w trakcie cyklu miesiączkowego dochodzi do owulacji. Innymi słowy, potwierdza się, czy jajeczkowanie przebiega prawidłowo. Badanie monitorowania cyklu wykonuje się jako jedno z pierwszych zalecanych w przypadku problemów z zajściem w ciążę. Monitoring owulacji obejmuje serię badań USG ginekologicznych, które zazwyczaj są przeprowadzane przez tego samego lekarza.

Na czym polega monitorowanie owulacji?

Monitorowanie cyklu polega na wykonaniu kilku badań USG ginekologicznych, które oceniają parametry umożliwiające analizę prawidłowości owulacji. Lekarz ginekolog sprawdza liczbę i wielkość rozwijających się w jajnikach pęcherzyków Graafa oraz czy jeden z nich pęka, uwalniając komórkę jajową, czyli czy następuje owulacja. Badanie USG cyklu uwzględnia także pomiar grubości błony śluzowej macicy (endometrium). Dzięki monitorowaniu zmian zachodzących w narządach rodnych możliwe jest ustalenie momentu owulacji, co zwiększa szansę na zapłodnienie. Monitorowane mogą być cykle naturalne, stymulowane lekami oraz te, w których zastosowano techniki wspomaganego rozrodu (IUI, IVF, GIFT).

Kiedy zgłosić się na badanie?

Monitorowanie owulacji za pomocą USG powinno rozpocząć się kilka dni przed przewidywanym terminem owulacji. Cykl miesiączkowy zaczyna się od pierwszego dnia krwawienia. W regularnych, 28-dniowych cyklach owulacja zwykle występuje między 12. a 15. dniem cyklu. W takim przypadku zaleca się zgłoszenie na pierwsze USG między 6. a 9. dniem cyklu. Kolejne badania USG wykonuje się codziennie lub co 2 dni, aż do momentu spodziewanej owulacji. Jeśli cykle są dłuższe, nieregularne lub za pierwszym razem nie zaobserwowano cech prawidłowej owulacji, termin rozpoczęcia monitorowania cyklu powinien być ustalony indywidualnie podczas konsultacji z lekarzem ginekologiem.

Masz pytania? Skontaktuj się z naszą recepcją.