Centrum medyczne Anmed mieści się w Pabianicach na Placu Stary Rynek 7. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt w godzinach otwarcia recepcji.
Pon. - Pt. 8.00-20.00 | Sb. 8.00-14.00 Ndz. zamknięte
+ 48 885 112 777

Aktualności

+48 885 112 777
sekretariat@anmed.pl
Title Image

Fiberoskopia

Home  /  Pozostała diagnostyka  /  Fiberoskopia

Fiberoskopia

Fiberoskopia to badanie obrazujące górne drogi oddechowe. Należy ono do grupy badań endoskopowych, wykorzystujących tzw. endoskopy – różnej budowy wzierniki (półsztywne kable) z własnym źródłem światła, umożliwiające oglądanie wnętrza przewodu oddechowego, pokarmowego oraz jam ciała. Fiberoskopy cechuje bardziej elastyczna budowa oraz mniejsza średnica, dzięki czemu pozwalają one na dokładne obrazowanie nawet trudno dostępnych miejsc, co zwiększa ich zastosowanie w diagnostyce. Szczególnie przydatne są u osób mających silne odruchy wymiotne podczas wprowadzania do gardła sztywnych endoskopów oraz u pacjentów z deformacjami anatomicznymi. Fiberoskopia pozwala też uniknąć naświetlania promieniami rentgenowskimi okolic twarzy, gdyż coraz częściej zastępuje ona klasyczne badania radiologiczne.

W trakcie badania pacjent znajduje się je w pozycji siedzącej, z głową opartą o zagłówek fotela. Fiberoskopia nie wymaga podania znieczulenia, ponieważ jest bezbolesna. Środek znieczulający, w postaci sprayu, podaje się wyłącznie dzieciom, które są bardziej wrażliwe na tego typu badania. Laryngolog wprowadza fiberoskop do nosa i jamy nosowo-gardłowej oraz innych obszarów górnych dróg oddechowych, które mają zostać zbadane. Na ekranie monitora wyświetla się obraz prezentujący poszczególne struktury. Ponieważ fiberoskop jest cieńszy i bardziej elastyczny od zwykłego endoskopu, dopasowuje się do badanej powierzchni, dzięki czemu można nim dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i jest dużo lepiej tolerowany przez pacjentów.
Wskazania do fiberoskopii:

zapalenie zatok przynosowych i nosa,

przerost migdałka gardłowego, tzw. „trzeci” migdał,

niedrożność nosa,

polipy nosa,

krwawienie z nosa,

chrapanie i bezdech senny,

problemy z połykaniem,

podejrzenie zmian nowotworowych w obrębie nosogardła,

chrypka i zaburzenia emisji głosu,

obecność ciała obcego w gardle.

Masz pytania? Skontaktuj się z naszą recepcją.