USG jąder
USG jąder i moszny to badanie obrazowe, które służy do diagnozowania wielu problemów medycznych, takich jak np. skręt jądra, rak jądra, żylaki powrózka nasiennego i zapalenie najądrza. Jest badaniem nieinwazyjnym i całkowicie bezpiecznym, dlatego też nie ma przeciwwskazań do jego powtarzania, gdy zachodzi taka konieczność. Jądra są częścią męskiego układu rozrodczego. Ich głównym zadaniem jest wytwarzanie plemników i hormonów. Jądra znajdują się w worku skórnym, zwanym moszną. Badanie obejmuje zatem jądra, najądrza i powrózek nasienny, znajdujące się w mosznie.
Podczas badania ultrasonograficznego jąder i worka mosznowego możliwe jest wykrycie nie tylko chorób nowotworowych, lecz także innych, patologicznych zmian, takich jak torbiele, guzki czy żylaki powrózka nasiennego. Lekarz może zalecić USG jąder, gdy podejrzewa guzki jądra, jeśli pacjent skarży się na ból jąder lub wokół nich, powiększenie lub opuchliznę, doznał urazu.
Badanie jest także przydatne w diagnostyce niepłodności, ponieważ umożliwia ocenę dróg wyprowadzających nasienie. Oceniany podczas USG jąder i moszny powrózek nasienny jest początkowym odcinkiem nasieniowodu.
Wskazaniami do przeprowadzenia USG jąder są:
ból jąder oraz moszny,
guzy i torbiele jąder (rodzaje zmian, ich lokalizacja i wielkość),
wyciek z cewki moczowej,
nieprawidłowa sprężystość jąder wykryta w badaniu palpacyjnym,
żylaki powrózka nasiennego,
podejrzenie skrętu jąder,
stany zapalne jąder lub najądrza,
urazy mechaniczne,
przepuklina pachwinowa,
diagnostyka niepłodności.