Centrum medyczne Anmed mieści się w Pabianicach na Placu Stary Rynek 7. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt w godzinach otwarcia recepcji.
Pon. - Pt. 8.00-20.00 | Sb. 8.00-14.00 Ndz. zamknięte
+ 48 885 112 777

Aktualności

+48 885 112 777
sekretariat@anmed.pl
Title Image

USG układu moczowego

Home  /  Radiologiczna dla dorosłych  /  USG układu moczowego

USG układu moczowego

USG dróg moczowych to badanie ultrasonograficzne pozwalające uzyskiwać, oglądać i oceniać obrazy układu moczowego. Dzięki temu ułatwia rozpoznanie niebezpiecznych dla zdrowia chorób całego układu moczowego. Wykonywane USG układu moczowego bada nie tylko ogólny stan dróg moczowych, ale również stan nerek, pęcherza moczowego, a u mężczyzn także gruczołu krokowego (USG prostaty).

Wskazaniami do wykonania badania USG dróg moczowych mogą być:

nieprawidłowe wyniki ogólnego badania moczu,

bóle brzucha,

bóle nadbrzusza i okolicy lędźwiowej,

krwiomocz,

nietrzymanie moczu,

wyczuwalny guz w jamie brzusznej,

podejrzenie kamicy układu moczowego (kamica nerkowa, kamica pęcherza moczowego),

upośledzenie czynności nerek,

nadciśnienie tętnicze,

choroby gruczołu krokowego (prostaty),

torbiele nerki.

Badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne i trwa od kilku do kilkunastu minut. Nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Warunkiem prawidłowego badania narządów małej miednicy jest wypełnienie pęcherza moczowego. Pęcherz moczowy wypełniony moczem wypycha pętle jelitowe, stając się swoistym „oknem ultrasonograficznym”, umożliwiającym ogląd narządów rodnych kobiety, gruczołu krokowego mężczyzny oraz pęcherza moczowego.

Jak się przygotować do badania?

W dniu badania trzeba być na czczo ok. 5 godzin. Jeżeli masz kłopoty ze wzdęciami poprzedniego dnia nie jedz potraw ciężkostrawnych i surowych. Przy wzdęciach wskazane jest zastosowanie dnia poprzedniego i w dniu badania leków typu Espumisan. Na godzinę przed badaniem nie pal papierosów.
W celu wypełnienia pęcherza moczowego – na ok. 1 godzinę przed badaniem należy wypić ok. 1 litr wody niegazowanej i zatrzymać mocz w pęcherzu. Konieczny jest pęcherz wypełniony dobrze moczem- pacjent musi odczuwać parcie.

Masz pytania? Skontaktuj się z naszą recepcją.