Centrum medyczne Anmed mieści się w Pabianicach na Placu Stary Rynek 7. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt w godzinach otwarcia recepcji.
Pon. - Pt. 8.00-20.00 | Sb. 8.00-14.00 Ndz. zamknięte
+ 48 885 112 777

Aktualności

+48 885 112 777
sekretariat@anmed.pl
Title Image

USG jąder dziecka

Home  /  Radiologiczna dla dzieci  /  USG jąder dziecka

USG jąder dziecka

Badanie ultrasonograficzne jąder służy do diagnostyki schorzeń worka mosznowego, jąder i najądrzy u dzieci. Metoda wykorzystuje ultradźwięki do obrazowania wewnętrznych struktur moszny oraz w niektórych przypadkach jamy brzusznej. Dzięki niej możliwa jest ocena ogólnego stanu jąder, najądrzy czy powrózka nasiennego oraz rozpoznanie wad rozwojowych, często występujących u dzieci, takich jak wnętrostwo.

Objawami sygnalizującymi nieprawidłowości w obrębie jąder dziecka są najczęściej:

ból i opuchlizna;

zmiany wyczuwalne w dotyku;

uraz jądra;

zaczerwienienie lub zasinienie;

nieprawidłowa pozycja lub brak jąder w worku mosznowym;

obecność guzków na jądrach dziecka.

W przypadku podejrzenia jakichkolwiek dolegliwości nie warto zwlekać z wizytą u lekarza, gdyż utrzymywanie się patologicznego stanu może przyszłości prowadzić do poważnych powikłań, a nawet niepłodności.

Najczęściej diagnozowane choroby jąder u dzieci

Na podstawie wyników, w postaci zdjęć z zaznaczonymi parametrami jąder i zmianami chorobowymi oraz wcześniejszego wywiadu, lekarz stawia diagnozę lub zleca dodatkowe badania. Do najczęściej rozpoznawanych schorzeń należą:

wodniak jądra;

wnętrostwo;

skręt jądra lub przyczepki;

skręt najądrza;

jądro wędrujące;

zespół ostrej moszny;

przepuklina mosznowa ;

zmiany urazowe.

Jak przebiega badanie ultrasonograficzne jąder u dzieci?

USG jąder jest w pełni nieinwazyjne i bezbolesne. Co najważniejsze, jest też całkowicie bezpieczne – nie ma wpływu na organizm czy funkcjonowanie jąder dziecka. Badanie nie wymaga żadnego przygotowania i może być powtarzane wielokrotnie w dowolnych odstępach czasu.

Masz pytania? Skontaktuj się z naszą recepcją.