Centrum medyczne Anmed mieści się w Pabianicach na Placu Stary Rynek 7. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt w godzinach otwarcia recepcji.
Pon. - Pt. 8.00-20.00 | Sb. 8.00-14.00 Ndz. zamknięte
+ 48 885 112 777

Aktualności

+48 885 112 777
sekretariat@anmed.pl
Title Image

USG tarczycy dziecka

Home  /  Radiologiczna dla dzieci  /  USG tarczycy dziecka

USG tarczycy dziecka

USG tarczycy dziecka stanowi uniwersalną metodę diagnostyki zaburzeń hormonalnych, która pozwala stwierdzić czy mają one podłoże w niewłaściwej budowie, objętości czy strukturze tarczycy.

Zazwyczaj pierwszą przesłanką do wykonania USG tarczycy jest nieprawidłowy wynik badań hormonalnych, głównie badań stężenia TSH (hormonu tyreotropowego), T3, T4, ale także przeciwciał anty-TPO i anty-TG. Do innych wskazań należą:

przypadki chorób tarczycy w rodzinie;

objawy niedoczynności tarczycy: sucha skóra, wzrost masy ciała, zaparcia, ciągłe zmęczenie i senność dziecka, opóźnione dojrzewanie lub zaburzenia miesiączkowania;

objawy nadczynności tarczycy: nadpobudliwość, spadek masy ciała i ciągły głód, szybka akcja serca, ból i pieczenie gałek ocznych, czasem wytrzeszcz;

choroby autoimmunizacyjne tarczycy;

wypadanie włosów;

powiększenie tarczycy.

Badanie USG tarczycy, jak wszystkie badania ultrasonograficzne, jest nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Co najważniejsze, jest przede wszystkim w pełni bezpieczne dla rozwijającego się organizmu dziecka. Badanie nie wymaga wcześniejszych przygotowań, choć warto ubrać dziecko w odzież, która nie zasłania szyi i zdjąć z dekoltu wszystkie ozdoby. Na wizytę warto zabrać wcześniejsze wyniki hormonów tarczycy oraz poprzednich badań USG.

Masz pytania? Skontaktuj się z naszą recepcją.