Centrum medyczne Anmed mieści się w Pabianicach na Placu Stary Rynek 7. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt w godzinach otwarcia recepcji.
Pon. - Pt. 8.00-20.00 | Sb. 8.00-14.00 Ndz. zamknięte
+ 48 885 112 777

Aktualności

+48 885 112 777
sekretariat@anmed.pl
Title Image

USG węzłów chłonnych dziecka

Home  /  Radiologiczna dla dzieci  /  USG węzłów chłonnych dziecka

USG węzłów chłonnych dziecka

U wielu dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym obserwuje się powiększenie węzłów chłonnych, co często budzi niepokój rodziców. USG węzłów chłonnych stanowi podstawowe badanie diagnostyczne, które umożliwia szybką i dokładną ocenę wielkości, kształtu, morfologii i unaczynienia węzłów chłonnych. W badaniu USG możliwe jest wstępne określenie przyczyny powiększenia węzłów chłonnych oraz odróżnienie stanu fizjologicznego od patologicznego. USG pozwala na wykluczenie większości poważnych chorób układowych czy stanów nowotworowych. W razie wątpliwości USG dostarcza lekarzowi przydatnych informacji ułatwiających ukierunkowanie dalszej diagnostyki.

Wykonanie USG pozwala na podjęcie szybkiej decyzji czy konieczne jest wykonanie biopsji węzła chłonnego. Wskazania do pilnego USG węzłów chłonnych u dzieci stanowią:

twarde, bolesne i nieprzesuwalne guzki,

zmiany guzowate na szyi o znacznych wymiarach (powyżej 2cm),

guzki występujące w skupiskach,

powiększone węzły chłonne okolicy nadobojczykowej,

brak objawów przemawiających za zakażeniem,

utrzymywanie się powiększonego guzka przez ponad 4 tygodnie.

Badanie USG węzłów chłonnych jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne dla dzieci. W trakcie badania lekarz nakłada specjalny żel na badaną okolicę ciała, do której następnie przykłada głowicę USG. Najczęściej ocenianymi węzłami chłonnymi podczas badania USG są:

węzły chłonne szyi,

węzły chłonne nadobojczykowe,

węzły chłonne pachowe,

węzły chłonne pachwinowe,

węzły chłonne jamy brzusznej.

Masz pytania? Skontaktuj się z naszą recepcją.