Centrum medyczne Anmed mieści się w Pabianicach na Placu Stary Rynek 7. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt w godzinach otwarcia recepcji.
Pon. - Pt. 8.00-20.00 | Sb. 8.00-14.00 Ndz. zamknięte
+ 48 885 112 777

Aktualności

+48 885 112 777
sekretariat@anmed.pl
Title Image

Badania psychotechniczne – Pabianice

Home  /  Medycyna pracy  /  Badania psychotechniczne – Pabianice

Badania psychotechniczne dla kierowców

Badania psychotechniczne (często określane także jako psychotesty) to badania psychologiczne, których zadaniem jest ocena sprawności psychicznej konkretnej osoby. Badania psychotechniczne są przeprowadzane w celu stwierdzenia przydatności do pełnienia zadań zawodowych, takich jak na przykład zdolność obsługi maszyn, prowadzenia określonego rodzaju pojazdów czy wykonywanie konkretnych prac w specyficznych warunkach. Na badania psychotechniczne pracownika kieruje zakład pracy, lekarz lub policja.

Czym są badania psychotechniczne dla kierowców?

Badania psychotechniczne przeznaczone są głównie do kierowców i osób mających kontakt z różnego typu maszynami. Dlatego też o tego typu testach mówi się jako o badaniach kierowców, psychotestach dla kierowców czy badaniach psychologicznych dla kierowców. Na tego typu badania kierować może zakład pracy, lekarz bądź policja. Psychotesty dla kierowców powinny być przeprowadzone przez osoby upoważnione, mające odpowiednie zezwolenia. I na takich specjalistów możesz liczyć w Anmed w Pabianicach.   Dzięki badaniom psychotechnicznym dla kierowców można określić m.in. sprawność psychomotoryczną osoby badanej, poznać jej procesy poznawcze, by zapewnić większe bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dodatkowo dzięki psychotestom dla kierowców można sprawdzić np.:

       zdolność utrzymywania uwagi oraz skupienia się podczas prowadzenia pojazdów;

       pamięć krótko- oraz długotrwałą;

       ocenę reakcji na sytuację stresową;

       zdolności psychofizyczne, które sprzyjają bezpiecznemu prowadzeniu pojazdów;

 

       ocenę aspektów psychologicznych w ramach przeprowadzanych badań psychotechnicznych, w tym m.in. kontrolę impulsów, umiejętność radzenia w sytuacjach stresowych czy przewidywania ryzyka.

 

Kto może być skierowany na badania psychotechniczne?

    Badania psychotechniczne muszą wykonywać:

       pracownicy zatrudnieni na etacie kierowcy, na co dzień pracujący jako dostawcy, kurierzy, kierowcy pojazdów uprzywilejowanych, a także samozatrudnieni, którzy wykonują działalność w zakresie transportu drogowego;

       pracownicy, którzy wykorzystują w swojej pracy samochód zarówno służbowy, jak i prywatny do celów służbowych,

       osoby, które pełnią rolę instruktorów i egzaminatorów nauki jazdy,

       operatorzy maszyn, dźwigów, wózków widłowych i urządzeń,

       osoby wykonujące pracę na wysokości,

       górnicy.

Co więcej, psychotestom poddawani są także kierowcy, którzy:

       prowadzili samochód pod wpływem alkoholu, bądź jakichkolwiek innych środków odurzających,

       otrzymali co najmniej 24 punkty karne za wykroczenia drogowe,

       brali udział w wypadku, w którego konsekwencji została ranna lub zmarła inna osoba.

Do udziału w badaniach psychotechnicznych dla kierowców w takim przypadku kieruje policja, prezydent miasta bądź starosta. Dodatkowo w badaniach psychotechnicznych dla kierowców udział mogą wziąć także ci, którzy po prostu chcą sprawdzić swoją sprawność i kompetencje osoby prowadzącej pojazdy mechaniczne.

Badania psychotechniczne dla kierowców – jak często należy je wykonywać?

Badania dla kierowców w formie psychotestów powinny być średnio wykonywane co 5 lat. Jednak niektóre osoby powinny przechodzić badania psychotechniczne częściej. Kogo to dotyczy? Kierowcy zawodowi, którzy ukończyli 60. rok życia, muszą wykonywać badania co 30 miesięcy.  

Co jeszcze należy wiedzieć w kwestii badań psychotechnicznych? Ich brak, podczas wykonywania zawodu kierowcy, jest uznawany za wykroczenie i może skutkować mandatem od 1000 do 30 000 złotych. Dlatego lepszą opcją jest umówić się na badanie w Anmed w Pabianicach, by dopełnić wszelkich obowiązków i zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych. 

Masz pytania? Skontaktuj się z naszą recepcją.