Centrum medyczne Anmed mieści się w Pabianicach na Placu Stary Rynek 7. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt w godzinach otwarcia recepcji.
Pon. - Pt. 8.00-20.00 | Sb. 8.00-14.00 Ndz. zamknięte
+ 48 885 112 777

Aktualności

+48 885 112 777
sekretariat@anmed.pl
Title Image

Blog

usg jamy brzusznej

Jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej?

Jeśli wybieracie się na badanie USG jamy brzusznej zapewne zastanawiacie się, w jaki sposób powinniście się do tego zabiegu przygotować. Pierwszą rzeczą jaka intuicyjnie przychodzi wam do głowy to to, że należy być na czczo. Ale przez jak długo powinniśmy się powstrzymać od jedzenia? Czy są jakieś inne przeciwwskazania? Co jeśli przed badaniem dokuczają nam wzdęcia? Jak badanie będzie wyglądało? Dobrze trafiliście – odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w tym wpisie.

Najczęstszym wskazaniem do wykonania badania USG jamy brzusznej jest uskarżanie się na bóle w obrębie brzucha. Jest to jedno z najbardziej podstawowych narzędzi diagnostycznych służących do wykrycia różnych nieprawidłowości np. chorób i stanów zapalnych. USG jamy brzusznej prywatnie kosztować będzie w granicach od 120 do 180 zł. Na takie badanie umówisz się np. w placówce Anmed.

Czym jest badanie USG jamy brzusznej?

Badanie ultrasonograficzne (w skrócie USG) jest bezbolesnym i nieinwazyjnym badaniem, dzięki któremu lekarz może zajrzeć w głąb naszego ciała i dokładnie przyjrzeć się naszym organom wewnętrznym. Dzieje się to dzięki falom jakie emituje głowica przyłożona do naszego ciała. Echo tych fal powracające do urządzenia, przekształcane jest w obraz wyświetlany na monitorze urządzenia. Badanie to ma ogromną wyższość nad zwykłym prześwietleniem RTG. Nie polega ono na wykonaniu jednego zdjęcia lecz dzieje się w czasie rzeczywistym. Lekarz za pomocą głowicy ultrasonografu przyłożonego do jamy brzucha, może obserwować na ekranie urządzenia nasze organy wewnętrzne „na żywo”. Dzięki czemu może dokonać diagnozy ich stanu już w momencie badania. Lekarz dzięki takiemu badaniu może zaobserwować strukturę i wielkość narządów. Dzięki czemu może wykryć różne nieprawidłowości takie jak np. kamicę nerek, guzy, torbiele, zapalenie trzustki.

Jak się przygotować do badania USG jamy brzusznej?

Podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej wiele czynników może doprowadzić do zafałszowania wyników, co skutkować będzie koniecznością powtórnego badania. Dlatego do badania USG jamy brzusznej należy się dobrze przygotować. Podstawowym i dobrze znanym wymogiem jest stawienie się na czczo. Ale czy wiesz jak długo powinna trwać „głodówka”? Pacjent stawiający się na badanie powinien być „na czczo” od ok. 5-6 godzin przed jego wykonaniem. A dieta poprzedzająca badanie powinna być lekkostrawna, czyli dobrym wyborem będzie unikanie spożywania dań smażonych, ale także źródeł błonnika czyli np. ciemnego pieczywa, surowych warzyw i owoców. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zapobiegnięcie sytuacji, w której w przewodzie pokarmowym podczas badania znajdować się będą gazy, które zafałszują odczyt badania. Dlatego też, jeśli przed badaniem odczuwasz wzdęcia, wskazane jest zastosowanie leku typu Espumisan (3×2 tabletki w ciągu dnia) dnia poprzedniego i w dniu badania. Ponadto lekarze wskazują, aby wstrzymać się od palenia papierosów, spożywania alkoholu i żucia gumy co najmniej na godzinę przed. Jednym z najważniejszych czynników dla otrzymania prawdziwego odczytu z badania ultrasonograficznego jest stawienie się na badanie z wypełnionym pęcherzem. Podczas badania powinniśmy odczuwać lekkie uczucie parcia, dlatego wcześniej powinniśmy wypić odpowiednią ilość wody, oczywiście niegazowanej. Do badania odpowiednie będzie luźne ubranie, ponieważ lekarz poprosi cię o odsłonięcie brzucha. Wszystkie te zalecenia pomogą w otrzymaniu pełnego i czytelnego obrazu dzięki któremu lekarz będzie mógł dokonać właściwej diagnozy. Jeżeli zależy ci na jak najszybszym terminie badania, najlepszym wyborem będzie wykonanie badania USG jamy brzusznej prywatnie.

Brak komentarzy
Zostaw komentarz