Centrum medyczne Anmed mieści się w Pabianicach na Placu Stary Rynek 7. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt w godzinach otwarcia recepcji.
Pon. - Pt. 8.00-20.00 | Sb. 8.00-14.00 Ndz. zamknięte
+ 48 885 112 777

Aktualności

+48 885 112 777
sekretariat@anmed.pl
Title Image

USG jamy brzusznej

Home  /  Radiologiczna dla dorosłych  /  USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej pozwala na ocenę stanu narządów zlokalizowanych w jamie brzusznej, w tym ich wielkość i budowę, jak również umożliwia szybkie wykrycie nieprawidłowości w ich strukturze (guzów i torbieli). Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej daje możliwość oceny stanu wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, trzustki, śledziony, nerek, nadnerczy, aorty czy pęcherza moczowego. Ponadto pozwala na stałe monitorowanie przebiegu leczenia chorób nowotworowych tych narządów. Pomaga także w wykryciu przerzutów choroby.

Jak się przygotować do badania USG jamy brzusznej? 

Przy wzdęciach wskazane jest zastosowanie (dnia poprzedniego i w dniu badania) leków typu Espumisan (3 x 2 tabletki w ciągu dnia). Ponadto na godzinę przed badaniem nie należy palić tytoniu, ani żuć gumy. Z kolei w dniu samego USG brzucha pacjent powinien być na czczo na około 5-6 godzin przed jego wykonaniem, a na badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej zgłosić się z wypełnionym pęcherzem (czego wskaźnikiem jest odczuwane uczucie parcia).

Jak wygląda badanie USG jamy brzusznej? 

W trakcie wykonywania USG jamy brzusznej, lekarz prosi pacjenta o położenie się na plecach. Następnie na badany obszar nanosi się specjalny żel zapewniający ostrość otrzymywanego w toku badania  obrazu. Rozpoczyna się właściwa procedura, podczas której lekarz wodzi głowicą po powierzchni brzucha i kolejno ogląda poszczególne narządy wewnętrzne.

Wskazaniem do przeprowadzenia ultrasonografii jamy brzusznej są dolegliwości bólowe zlokalizowane w jej obrębie. Najczęściej powodem skierowania na USG jamy brzusznej jest podejrzenie choroby, w tym m.in.: kamicy pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych, wątroby, trzustki, kolki nerkowej lub nerek. Badanie warto wykonać również w przypadku chorób pozostałych narządów jamy brzusznej.

Objawami, które powinny skłonić pacjenta do wykonania badania USG jamy brzusznej, są:

  • ostre lub przewlekłe bóle brzucha,
  • wyczuwalne palpacyjnie nieprawidłowości w obrębie jamy brzusznej,
  • powiększenie się obwodu brzucha,
  • utrata wagi ciała,
  • utrata apetytu,
  • biegunki,
  • wymioty,
  • uraz brzucha.

USG jamy brzusznej – Pabianice Anmed – zakres usług

Obecnie gabinety  diagnostyczne znajdują się w większości polskich miast, w województwie łódzkim bez trudu zrealizujesz wizytę w Pabianicach. USG brzucha prywatnie umówimy w zasadzie z dnia na dzień. Należy jedynie poszukać odpowiedniej placówki. Jeśli decydujesz się na konsultację w ramach NFZ czas oczekiwania może wynosić kilka miesięcy.

W związku z tym, że na badanie można udać się z rozmaitymi problemami, właściwym będzie wykonanie USG jamy brzusznej zarówno w przypadku utraty wagi ciała, jak i urazów brzucha. Wielu pacjentów także profilaktycznie zapisuje się na USG brzucha. Pabianice (Centrum Medyczne ANMED) oferują szczegółową diagnostykę na najwyższej jakości sprzęcie.


Nie zwlekaj i umów się na USG jamy brzusznej!

Masz pytania? Skontaktuj się z naszą recepcją.