USG jamy brzusznej
USG jamy brzusznej pozwala na ocenę stanu narządów zlokalizowanych w jamie brzusznej, w tym ich wielkość i budowę, jak również umożliwia szybkie wykrycie nieprawidłowości w ich strukturze (guzów i torbieli). Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej daje możliwość oceny stanu wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, trzustki, śledziony, nerek, nadnerczy, aorty czy pęcherza moczowego. Ponadto pozwala na stałe monitorowanie przebiegu leczenia chorób nowotworowych tych narządów. Pomaga także w wykryciu przerzutów choroby.
Wskazaniem do przeprowadzenia ultrasonografii jamy brzusznej są dolegliwości bólowe zlokalizowane w jej obrębie. Najczęściej powodem skierowania na USG jamy brzusznej jest podejrzenie choroby, w tym m.in.:
kamicy pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych,
wątroby,
trzustki,
kolki nerkowej,
nerek,
a także w obrębie pozostałych narządów jamy brzusznej.
Objawami, które powinny skłonić pacjenta do wykonania badania USG jamy brzusznej, są:
ostre lub przewlekłe bóle brzucha,
wyczuwalne palpacyjnie nieprawidłowości w obrębie jamy brzusznej,
powiększenie się obwodu brzucha,
utrata wagi ciała,
utrata apetytu,
biegunki,
wymioty,
uraz brzucha.
Jak się przygotować do USG jamy brzusznej?
Przy wzdęciach wskazane jest zastosowanie (dnia poprzedniego i w dniu badania) leków typu Espumisan (3 x 2 tabletki w ciągu dnia). Ponadto na godzinę przed badaniem nie należy palić tytoniu, ani żuć gumy.
Z kolei w dniu samego USG brzucha pacjent powinien być na czczo na około 5-6 godzin przed jego wykonaniem, a na badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej zgłosić się z wypełnionym pęcherzem (czego wskaźnikiem jest odczuwane uczucie parcia).