Centrum medyczne Anmed mieści się w Pabianicach na Placu Stary Rynek 7. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt w godzinach otwarcia recepcji.
Pon. - Pt. 8.00-20.00 | Sb. 8.00-14.00 Ndz. zamknięte
+ 48 885 112 777

Aktualności

+48 885 112 777
sekretariat@anmed.pl
Title Image

USG jamy brzusznej

Home  /  Radiologiczna dla dorosłych  /  USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej pozwala na ocenę stanu narządów zlokalizowanych w jamie brzusznej, w tym ich wielkość i budowę, jak również umożliwia szybkie wykrycie nieprawidłowości w ich strukturze (guzów i torbieli). Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej daje możliwość oceny stanu wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, trzustki, śledziony, nerek, nadnerczy, aorty czy pęcherza moczowego. Ponadto pozwala na stałe monitorowanie przebiegu leczenia chorób nowotworowych tych narządów. Pomaga także w wykryciu przerzutów choroby.

Wskazaniem do przeprowadzenia ultrasonografii jamy brzusznej są dolegliwości bólowe zlokalizowane w jej obrębie. Najczęściej powodem skierowania na USG jamy brzusznej jest podejrzenie choroby, w tym m.in.:

kamicy pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych,

wątroby,

trzustki,

kolki nerkowej,

nerek,

a także w obrębie pozostałych narządów jamy brzusznej.
Objawami, które powinny skłonić pacjenta do wykonania badania USG jamy brzusznej, są:

ostre lub przewlekłe bóle brzucha,

wyczuwalne palpacyjnie nieprawidłowości w obrębie jamy brzusznej,

powiększenie się obwodu brzucha,

utrata wagi ciała,

utrata apetytu,

biegunki,

wymioty,

uraz brzucha.

Jak się przygotować do USG jamy brzusznej?

Przy wzdęciach wskazane jest zastosowanie (dnia poprzedniego i w dniu badania) leków typu Espumisan (3 x 2 tabletki w ciągu dnia). Ponadto na godzinę przed badaniem nie należy palić tytoniu, ani żuć gumy. Z kolei w dniu samego USG brzucha pacjent powinien być na czczo na około 5-6 godzin przed jego wykonaniem, a na badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej zgłosić się z wypełnionym pęcherzem (czego wskaźnikiem jest odczuwane uczucie parcia).

Masz pytania? Skontaktuj się z naszą recepcją.