Jak przygotować dziecko do wizyty u ortopedy?
Jak przygotować dziecko do wizyty u ortopedy?
Wielu rodziców staje przed problemem jakim jest przygotowanie własnego dziecka do wizyty u lekarza ortopedy. Pamiętaj, że taki specjalista nie różni się wiele od na przykład pediatry, co może być pomocne podczas oswajania Twojego malucha z tym medykiem. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w zmniejszeniu stresu związanego z wizytą u dziecięcego ortopedy!
Pierwsza wizyta u ortopedy – jak się do niej przygotować?
Dobry ortopeda przed pierwszą wizytą, w momencie zapisywania dziecka na konsultację, powinien powiedzieć, co będzie potrzebne. Jeśli jednak tego nie zrobi, przygotuj całą dokumentację medyczną dziecka – wyniki badań diagnostycznych, wypisy ze szpitala, opinie lekarzy i diagnostów, które udało Ci się do tej pory zebrać. To z pewnością pomoże ortopedzie dziecięcemu zapoznać się z historią chorobową dziecka, co z kolei ułatwi mu postawienie poprawnej diagnozy. Dobrze będzie także zanotować, jakie leki dziecko przyjmuje i na jakie choroby choruje.
Ortopeda prywatnie lub na NFZ – bez różnicy – na pewno będzie bardzo miły dla Twojego dziecka, o czym powinieneś je zapewnić. Przekonaj je, że jest to lekarz jak każdy inny i że naprawdę nie ma się czego bać. Zaznacz, że sam do takiego chodzisz. Twoje dziecko jest wpatrzone w dziadka? A więc dziadek korzysta z jego usług, i tym podobne budujące frazy. Czasem warto wspomnieć o nagrodzie w postaci nagrody-naklejki z napisem „dzielny pacjent”, którą lekarz wręczy małemu bohaterowi po zakończeniu wszystkich badań. Dobrego specjalistę znajdziesz wpisując w wyszukiwarce frazę złączoną z „ortopeda” i „miasta”, np. ortopeda dziecięcy Pabianice, ortopeda Pabianice, Łódź, Warszawa itd.,
Przebieg wizyty u ortopedy dziecięcego
Przed odbyciem wizyty u ortopedy dziecięcego warto kilkukrotnie wytłumaczyć dziecku, jak taka wizyta będzie przebiegać. Jeśli dziecko lubi bawić się w lekarza, czemu nie pobawić się w ortopedę? Wizyta taka rozpoczyna się od zadania kilku pytań przez specjalistę w celu dowiedzenia się, która część ciała sprawia problem. Następnie często wykonywane jest USG, aby sprawdzić stan więzadeł i tkanek – jest to badanie nieinwazyjne i prawdopodobnie spodoba się Twojemu dziecku. To wszystko dzięki temu, że jest bardzo szybkie i jednocześnie dokładne, możliwe, że już po nim lekarz przekaże Wam informację o tym, w czym leży problem oraz co należy zrobić, aby schorzenie wyleczyć. Jeśli to rozwiązanie nie wystarczy, ortopeda zleci rezonans magnetyczny albo tomografię komputerową.
Kiedy udać się z dzieckiem do ortopedy?
Pierwsza wizyta z dzieckiem u ortopedy dziecięcego powinna mieć miejsce w trakcie pierwszych chwil życia, ponieważ już między 6. a 8. tygodniem życia – dotyczy ona stawów biodrowych malucha. Później, kiedy dziecko nauczy się poruszać, należy skontrolować jego chodzenie. Kolejną wizytę u ortopedy dziecko powinno mieć między 11. a 14. rokiem życia i jest to kontrola nastolatka w okresie pokwitania. Jest ona konieczna głównie ze względu na odbywający się w tym wieku bardzo szybki wzrost. Wskazaniem do pilnych odwiedzin są także między innymi skrzywione plecy i nadmiernie wypięty brzuch, nieprawidłowości w budowie stopy, czy odstające łopatki i asymetrie w ich ułożeniu.
Ortopeda dziecięcy to specjalista, do którego należy zawitać z niemowlęciem, w celu wykluczenia wrodzonej dysplazji bioderek i zaplanowania jej leczenia. Następne wizyty są niezbędne, aby w porę zorientować się, czy sylwetka i kręgosłup kształtują się prawidłowo. Poza tymi profilaktycznymi kontrolami dziecko należy zgłosić do specjalisty, jeśli niepokoi Cię cokolwiek w jego postawie lub w sposobie, w jaki się porusza.
Zostaw komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.