Centrum medyczne Anmed mieści się w Pabianicach na Placu Stary Rynek 7. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt w godzinach otwarcia recepcji.
Pon. - Pt. 8.00-20.00 | Sb. 8.00-14.00 Ndz. zamknięte
+ 48 885 112 777

Aktualności

+48 885 112 777
sekretariat@anmed.pl
Title Image

Blog

8 rzeczy, których nie należy robić przed badaniem krwi

Systematyczne badanie krwi wykonuje się zarówno w celu diagnostycznym jak i profilaktycznym. Umożliwia kontrolowanie swojego stanu zdrowia, a w przypadku niektórych chorób, pozwalając na wczesne wykrycie niepokojących sygnałów, które ułatwią proces leczenia. Podstawowe badania krwi obejmują ogólną morfologię, lipidogram oraz stężenie poziomu glukozy.

Jak przygotować się do badania krwi?

Na pobranie krwi najlepiej zgłosić się w godzinach porannych, najlepiej na czczo. Należy już dzień wcześniej pamiętać czego nie jeść przed badaniem krwi. Powinniśmy unikać ciężkostrawnych posiłków, ponieważ może to wpłynąć na złe oznaczenie poziomu tłuszczu, cholesterolu czy glukozy. Jeśli badanie nie ma wskazań do niespożywania posiłków, wybierz niskokaloryczne śniadanie.

Istotną sprawą jest również to czy można pić wodę przed badaniem krwi. W tym przypadku jest to nawet zalecane, ponieważ w godzinach porannych, będąc bez posiłku, krew jest gęstsza. Szklanka wody wypita do pół godziny przed pobraniem, rozrzedzi ją, co zdecydowanie ułatwi proces.

Jeśli zależy nam na jak najdokładniejszych wynikach, nie zapominajmy czego nie pić przed badaniem krwi. Należy zdecydowanie zrezygnować z alkoholu, już na 2-3 dni wcześniej. Wpływa on na podwyższenie średniej objętości erytrocytów, przez co wyniki mogą być przekłamane. Również warto ograniczyć spożywanie kawy i herbaty, które mogą zafałszować poziom glukozy i elektrolitów.

Przed wizytą, absolutnie zabrania się palenia papierosów oraz odradza wysiłek fizyczny. Wskazany jest nawet kilkuminutowy odpoczynek w pozycji siedzącej przed wejściem do gabinetu.

Co warto wiedzieć idąc na pobranie krwi?

Po otrzymaniu skierowania na badania krwi należy pamiętać jak długo jest ono ważne. Obowiązuje ono dopóki istnieją wskazania do zrobienia badania, jednak praktyka medyczna sugeruje termin 30 dni na jego wykonanie. Nie ma również ograniczeń co do częstotliwości zlecania badań finansowanych przez NFZ. Po ich wykonaniu nie zapomnij jak sprawdzić wyniki badań krwi. Otrzymuje się je w formie sprawozdania, które jest również dostępne bezpośrednio na IKP. W kwestii odczytu i przeanalizowania wyników, najlepiej udać się do lekarza.

Brak komentarzy
Zostaw komentarz