Centrum medyczne Anmed mieści się w Pabianicach na Placu Stary Rynek 7. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt w godzinach otwarcia recepcji.
Pon. - Pt. 8.00-20.00 | Sb. 8.00-14.00 Ndz. zamknięte
+ 48 885 112 777

Aktualności

+48 885 112 777
sekretariat@anmed.pl
Title Image

Blog

Czym jest sepsa?

Sepsa to poważne i potencjalnie życie zagrażające schorzenie, które może wystąpić w odpowiedzi na infekcję organizmu. Jest to stan, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Zrozumienie sepsy, jej objawów i leczenia jest kluczowe dla skutecznej walki z tą groźną chorobą. Czym dokładnie jest sepsa, jakie są przyczyny zachorowań, jak rozpoznać u siebie potencjalne objawy sepsy i jak wygląda leczenie tej dolegliwości?

Co to jest sepsa?

Sepsa, znana również jako posocznica, jest stanem, w którym organizm reaguje na infekcję poprzez wywołanie nadmiernego i szkodliwego zapalenia. Taka nieprawidłowa reakcja organizmu na zakażenie może skutkować niewydolnością narządów prowadzącą do poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci. Infekcja, która prowadzi do sepsy, może mieć różne źródła, począwszy od bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych, a nawet pasożytniczych. Można się nią zarazić poprzez zakażenia ran, ale też pozornie niegroźne choroby, takie jak zapalenia płuc czy zakażenia układu moczowego. Gdy organizm nie jest w stanie skutecznie zwalczyć infekcji, może rozwinąć się sepsa, która stanowi poważne zagrożenie dla życia pacjenta. W ostatnich latach coraz częściej dochodzi do przypadków zakażenia sepsą, a współczynnik śmiertelności pacjentów, u których wykryto posocznicę, sięga nawet do 60%. To niezwykle poważna dolegliwość, która musi być wykryta jak najwcześniej. 

Objawy sepsy

W jaki sposób może objawiać się sepsa? Objawy sepsy to najczęściej bardzo wysokie gorączki, przekraczające 38 stopni, lub znaczne obniżenie temperatury ciała, przyspieszony oddech, przyspieszone bicie serca oraz ogólne osłabienie i zmęczenie. Pacjenci mogą także doświadczać dezorientacji, splątania, bólu mięśni czy nudności. W zaawansowanych przypadkach mogą pojawić się zaburzenia świadomości wywoływane niedotlenieniem mózgu, spadek ciśnienia krwi oraz zaburzenia funkcji narządów, co może prowadzić do niewydolności wielonarządowej. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek podejrzanych objawów, szczególnie u osób z obniżoną odpornością lub z zakażeniami, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Leczenie sepsy

W przypadku podejrzenia sepsy, konieczna jest pilna interwencja medyczna. Pacjenci z podejrzeniem sepsy powinni zgłosić się do najbliższego oddziału ratunkowego lub skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który skieruje ich do szpitala. Leczenie sepsy zazwyczaj obejmuje antybiotyki, płyny dożylnie w celu podtrzymania ciśnienia krwi, leki przeciwzapalne oraz inne terapie wspomagające. W przypadku zaawansowanych przypadków sepsy, pacjent może wymagać opieki intensywnej i wsparcia oddechowego. 

Wczesne rozpoznanie i szybkie leczenie są kluczowe dla poprawy rokowań i zmniejszenia ryzyka powikłań związanych z sepsą. Kiedy lekarzowi uda się poznać przyczynę zakażenia, leczenie sepsy staje się nieco łatwiejsze. W łagodniejszych przypadkach kuracja trwa zwykle od siedmiu do dziesięciu dni. W zależności od przebiegu sepsy mogą pojawić się różnorodne powikłania poinfekcyjne prowadzące do niewydolności wielonarządowej lub obumierania tkanek, czego konsekwencją bywa amputacja członków lub kończyn. Za wszelką cenę nie należy więc ignorować przejawów sepsy.