Centrum medyczne Anmed mieści się w Pabianicach na Placu Stary Rynek 7. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt w godzinach otwarcia recepcji.
Pon. - Pt. 8.00-20.00 | Sb. 8.00-14.00 Ndz. zamknięte
+ 48 885 112 777

Aktualności

+48 885 112 777
sekretariat@anmed.pl
Title Image

Blog

Zamiast postanowień noworocznych, lepiej zapisać się na badania! Jaką diagnostykę obrazową wykonać profilaktycznie?

Celem postanowień noworocznych jest zwykle zrobienie czegoś dobrego dla siebie, swojego organizmu i życia. Idealnym sposobem na zadbanie o swoje zdrowie w nowym roku może być wybranie się na badania profilaktyczne. Diagnostyka obrazowa, tak jak badania ultrasonograficzne, rentgenowskie czy tomograficzne, może pomóc we wczesnym wykrywaniu różnych schorzeń, co pozwoli na szybsze i skuteczniejsze leczenie. Jaki rodzaj diagnostyki obrazowej może nam pomóc w przypadku konkretnych dolegliwości?

Dlaczego badania profilaktyczne są tak ważne?

Regularne badania profilaktyczne są kluczowe dla utrzymania dobrego zdrowia i zapobiegania poważnym chorobom. Wiele chorób przez długi czas może rozwijać się bezobjawowo, dlatego wczesna diagnoza jest kluczowa dla skutecznego leczenia. Badania obrazowe pozwalają lekarzom na wczesne wykrycie patologii oraz monitorowanie stanu zdrowia pacjenta. Pozwalają one nie tylko zobrazować ludzkie ciało w celach diagnostycznych, ale również dają wgląd w postępy w leczeniu u danego pacjenta. 

Do badań obrazowych zaliczamy między innymi: 

  • ultrasonografię, znaną też jako badanie USG, która za pomocą fal dźwiękowych pozwala otrzymywać obraz tkanek w czasie rzeczywistym; 
  • RTG, czyli zdjęcie rentgenowskie;
  • tomografię, również wykorzystującą promieniowanie rentgenowskie, która dzięki obracającym się obręczom pozwala uzyskać przestrzenny obraz ciała. 

Chociaż badania te wielu osobom kojarzą się z procesem leczenia konkretnych dolegliwości, są one niezawodnymi metodami diagnostycznymi pozwalającymi wykryć wszelkie nieprawidłowości w naszym ciele na długo, zanim odczujemy ich pierwsze objawy. Na jakie badania obrazowe warto się wybrać w tym roku?

USG serca

Badanie ultrasonograficzne serca, znane również jako echokardiografia serca, jest niezwykle przydatne w diagnozowaniu różnych chorób serca i naczyń. USG serca jest całkowicie bezbolesne, trwa do pół godziny i stanowi podstawę profilaktyki kardiologicznej. Szczególnie warto zwrócić uwagę na badanie Dopplera, które pozwala lekarzowi ocenić stan naszych tętnic i żył. USG Doppler pozwala więc wcześniej zdiagnozować tętniaki, niewydolność żylną, zakrzepy lub wrodzone wady serca. Osoby doświadczające duszności, bólu w klatce piersiowej czy palpitacji powinny rozważyć wykonanie tego badania. Jeśli doświadczasz którychkolwiek z powyższych objawów, warto rozważyć wykonanie USG Doppler prywatnie, aby móc jak najszybciej przebadać swoje serce i mieć pewność, że nie grozi Ci nic poważnego.

USG jamy brzusznej

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej to niezawodna metoda diagnostyczna, która umożliwia ocenę narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, pęcherzyk żółciowy, trzustka, nerki czy śledziona. USG jamy brzusznej jest szczególnie ważne w przypadku podejrzenia chorób wątroby, takich jak stłuszczenie czy marskość wątroby. Im jesteśmy starsi, tym bardziej zwiększa się ryzyko dolegliwości związanych z tym narządem, warto więc w ramach profilaktyki wybrać się na USG wątroby. Dorosłe kobiety powinny również co najmniej raz na dwa lata zdecydować się na USG ginekologiczne, które pozwala na wykrycie wszelkich urazów w obrębie narządów rozrodczych.

Badania rentgenowskie

Badania rentgenowskie, takie jak zwykły rentgen czy tomograf komputerowy brzucha, mogą być stosowane w przypadku podejrzenia różnych schorzeń, urazów czy zmian guzowatych. Rentgen brzucha może być pomocny w diagnostyce schorzeń układu pokarmowego, a tomografia komputerowa pozwala na dokładniejszą ocenę struktur anatomicznych oraz ewentualnych patologii. Badania rentgenowskie, a szczególnie tomograf, są o wiele dokładniejsze niż USG, dzięki czemu zaleca się je choćby w przypadku podejrzenia zmian nowotworowych.