Centrum medyczne Anmed mieści się w Pabianicach na Placu Stary Rynek 7. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt w godzinach otwarcia recepcji.
Pon. - Pt. 8.00-20.00 | Sb. 8.00-14.00 Ndz. zamknięte
+ 48 885 112 777

Aktualności

+48 885 112 777
sekretariat@anmed.pl
Title Image

Blog

Badanie TSH wyszło poza normą? To znak, by umówić wizytę u endokrynologa

Badanie poziomu hormonu tyreotropowego (TSH) jest kluczowym krokiem w ocenie zdrowia tarczycy. Kiedy wyniki badania TSH wychodzą poza normę, może to wskazywać na zaburzenia w funkcjonowaniu tego niezwykle ważnego gruczołu. Jedną z najczęstszych przyczyn odchylenia TSH od normy jest niedoczynność tarczycy. W takich przypadkach umówienie wizyty u endokrynologa staje się niezbędne dla dalszej diagnozy i leczenia. Dlaczego badanie TSH jest tak istotne, jak rozpoznać objawy niedoczynności tarczycy i jak wygląda wizyta u endokrynologa?

Po co nam badanie TSH?

Badanie TSH to podstawowy test diagnostyczny służącym do oceny funkcji tarczycy i rozpoznania potencjalnych nieprawidłowości. TSH jest hormonem wydzielanym przez przysadkę mózgową jako odpowiedź na działanie tyreoliberyny, czyli podwzgórzowego hormonu uwalniającego. Pod wpływem TSH tarczyca jest pobudzona do produkcji tyroksyny (T4) oraz trijodotryroniny (T3), hormonów odpowiedzialnych za udział w procesach metabolicznych białek, węglowodanów i tłuszczów oraz regulację funkcjonowania układu rozrodczego i nerwowego. Widzimy więc, jak ogromnie ważną funkcję pełnią hormony tarczycy.

Badanie TSH pozwala lekarzom ocenić, czy tarczyca pracuje prawidłowo na podstawie poziomu stężenia TSH – jeśli jest zbyt niskie, to wskazuje to na nadczynność tarczycy, natomiast zbyt wysokie stężenie TSH może oznaczać chorowanie na niedoczynność tarczycy. Badanie TSH wykonywane jest na czczo i polega  na pobraniu próbki krwi, która następnie zostaje dokładnie przebadana. Co może oznaczać wykroczenie poziomu stężenia TSH w naszej krwi poza normę?

Niedoczynność i nadczynność tarczycy – czym są?

Choroby tarczycy to jedne z najczęściej występujących chorób o podłożu autoimmunologicznym. Wśród nich wyróżniamy nadczynność i niedoczynność tarczycy, z czego z niedoczynnością spotykamy się znacznie częściej. Niedoczynność tarczycy, znana również jako hipotyreoza, jest stanem, w którym tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów tarczycy. Przyczyny pojawienia się niedoczynności tarczycy mogą być różnorodne, począwszy od zapalenia tarczycy, poprzez niedobór jodu, aż po uszkodzenia w przysadce mózgowej.

Objawy niedoczynności tarczycy mogą obejmować nadmierne zmęczenie, przyrost masy ciała, osłabienie, obniżenie nastroju, problemy z koncentracją, suche skóry, zwiększenie wrażliwości na zimno, a u kobiet zaburzenie miesiączkowania. Nadczynność wynika z kolei z nadmiaru produkowanych hormonów tarczycy. Wiele z objawów nadczynności to przeciwieństwa objawów niedoczynności: zwiększona energia, nadmierna ruchliwość czy utrata masy ciała. Oprócz tego pojawiać się może wzmożony niepokój, problemy ze snem, drżenie rąk czy uczucie gorąca. W przypadku podejrzenia niedoczynności lub nadczynności tarczycy ważne jest skonsultowanie się z endokrynologiem, aby potwierdzić diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Diagnoza i leczenie niedoczynności tarczycy

Pamiętajmy, że sam zły wynik badania TSH nie jest bezpośrednim wyznacznikiem choroby tarczycy. W uzyskaniu właściwej diagnozy kluczową rolę odgrywa endokrynolog, który specjalizuje się w rozpoznawaniu i leczeniu chorób gruczołów wydzielania wewnętrznego, takich jak przysadka mózgowa, nadnercza czy właśnie tarczyca. Po analizie wyników badań, w tym poziomu TSH, lekarz ten może zlecić dodatkowe testy, takie jak pomiar poziomu hormonów tarczycy oraz przeciwciał przeciwtarczycowych czy USG tarczycy.

Na podstawie zebranych danych endokrynolog może postawić diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie. Jeśli nasze wyniki badań TSH są naprawdę niepokojące, endokrynolog prywatnie powinien przyjąć nas zdecydowanie szybciej niż z ubezpieczenia NFZ, warto zatem zdecydować się na płatną, acz szybszą wizytę. Leczenie niedoczynności tarczycy zazwyczaj obejmuje suplementację hormonów tarczycy, która ma na celu przywrócenie prawidłowego poziomu hormonów i poprawę samopoczucia pacjenta.

Regularne kontrole u endokrynologa w Pabianicach są również istotne dla monitorowania postępów leczenia oraz dostosowywania dawek leków w miarę potrzeb. Nieleczone choroby tarczycy mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, zatem w przypadku podejrzenia niedo- lub nadczynności tarczycy lepiej czym prędzej odwiedzić najbliższy gabinet endokrynologiczny.