Zapalenie pęcherza moczowego – sygnał, że warto wybrać się do urologa
Zapalenie pęcherza moczowego to częsta infekcja układu moczowego, która, mimo że nie jest szczególnie groźna, może być bardzo uciążliwa dla pacjentów. Choć niektóre przypadki da się wyleczyć samodzielnie, czasem konieczna może być wizyta u urologa. Dlaczego warto skonsultować się z lekarzem urologiem w przypadku zapalenia pęcherza moczowego?
Czym jest zapalenie pęcherza moczowego?
Zapalenie pęcherza moczowego, znane też jako przeziębiony pęcherz, to infekcja wywoływana przez bakterie przedostające się przez cewkę moczową atakują pęcherz moczowy, wywołując stan zapalny. Infekcja ta może wystąpić u osób w każdym wieku, niezależnie od płci, ale o wiele częściej dotyka kobiety z powodu krótszej cewki moczowej, a co za tym idzie, prostszej drogi do pęcherza dla bakterii. Ponadto cewka moczowa kobiet znajduje się bliżej odbytu. Szczególnie narażone na zapalenie pęcherza moczowego są kobiety aktywne seksualnie. Zapalenie pęcherza najczęściej wywoływane jest przez bakterię z rodzaju Escherichia coli (E-Coli), czyli pałeczkę okrężnicy, która dostaje się do cewki moczowej w wyniku niewłaściwej higieny miejsc intymnych.
Nieprawidłowe nawyki mogą doprowadzić do przeniesienia się bakterii E-Coli z odbytu do cewki moczowej w wyniki niewłaściwej higieny po wypróżnianiu, które dostają się do pęcherza przez cewkę moczową. Chociaż samo zapalenie pęcherza zwykle nie jest niebezpieczne dla zdrowia i można je wyleczyć domowymi sposobami, to reakcja musi być szybka, gdyż nieleczona infekcja pęcherza może doprowadzić do zakażenia nerek, wymagającego bardziej skomplikowanej kuracji, a nawet hospitalizacji.
Objawy zapalenia pęcherza moczowego
Najczęstszymi objawami zapalenia pęcherza moczowego są częste parcie na mocz, pieczenie podczas oddawania moczu oraz uczucie bólu w dolnej części brzucha. Oprócz tego pacjenci często skarżą się na brak apetytu, zwiększoną drażliwość i złe samopoczucie. Jeśli zaraziliśmy się zapaleniem pęcherza moczowego, mimo ciągłej potrzeby chodzenia do toalety często oddajemy mocz w bardzo niewielkich ilościach. Mocz bywa też wtedy bardziej mętny, a jego zapach jest silniejszy. W przypadku bardziej zaawansowanych zakażeń mogą pojawić się objawy takie jak gorączka, dreszcze oraz krew w moczu. Jeśli objawy te utrzymują się przez dłuższy czas lub są bardzo uciążliwe, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to wskazywać na potrzebę leczenia przeciwbakteryjnego.
Leczenie zapalenia pęcherza moczowego u urologa
Wizyta u urologa jest wskazana szczególnie w przypadku nawracających lub przewlekłych infekcji pęcherza moczowego. Lekarz urolog może zlecić dodatkowe badania profilaktyczne, aby potwierdzić obecność infekcji oraz określić jej rodzaj. Na podstawie wyników badań urolog zaleci nam odpowiednie leczenie, które może obejmować antybiotyki, leki przeciwbólowe lub preparaty na bazie ziół wspomagające zdrowie układu moczowego. Ponadto urolog może doradzić nam w kwestii zmiany nawyków, które mogą przyczyniać się do częstszego występowania zapalenia pęcherza moczowego. Jeśli zależy nam na unikaniu infekcji pęcherza, warto uważać na przegrzewanie się, pamiętać o piciu odpowiedniej ilości płynów i unikać długotrwałego wstrzymywania moczu. Regularna kontrola u urologa jest istotna dla zapobiegania powikłaniom i monitorowania stanu zdrowia układu moczowego.