
Dlaczego moje niemowlę nie rozwija się prawidłowo? Jak Metoda Vojty może pomóc?
Każdy rodzic marzy o tym, by jego dziecko rozwijało się harmonijnie i bez przeszkód. Kiedy jednak pojawiają się pierwsze niepokojące sygnały – asymetria ułożeniowa, brak podporu na rączkach, zaciskanie pięści, niewielka aktywność ruchowa czy opóźnienie w siadaniu – wielu rodziców zadaje sobie pytanie: czy moje niemowlę rozwija się prawidłowo? Według danych z badań Instytutu Matki i Dziecka, nawet u 6-8% dzieci w Polsce diagnozuje się zaburzenia rozwoju psychoruchowego wymagające wsparcia fizjoterapeutycznego. Jednym z najskuteczniejszych podejść terapeutycznych w takich przypadkach jest Metoda Vojty.
Na czym polega Metoda Vojty?
Metoda Vojty to sprawdzona i oparta na dowodach naukowych forma neurofizjoterapii, która aktywuje naturalne wzorce ruchowe zapisane w ośrodkowym układzie nerwowym. Została opracowana przez czeskiego neurologa prof. Vaclava Vojtę i stosowana jest z powodzeniem od lat 60. XX wieku. Terapia polega na stymulacji określonych punktów na ciele dziecka w odpowiednich pozycjach wyjściowych. W rezultacie uruchamiane są wzorce lokomocji, takie jak podpieranie się na rękach, obracanie, raczkowanie czy chód.
Jakie zaburzenia rozwoju niemowlaka można wspomagać Metodą Vojty?
Metoda Vojty jest szczególnie skuteczna u niemowląt z:
- asymetrią ułożeniową,
- obniżonym lub wzmożonym napięciem mięśniowym,
- opóźnieniami w rozwoju ruchowym,
- podejrzeniem mózgowego porażenia dziecięcego (MPD),
- wadami genetycznymi (np. zespół Downa),
- zaburzeniami neurorozwojowymi, takimi jak FASD,
- wcześniactwem i jego powikłaniami neurologicznymi.
Badania pokazują, że wcześnie wdrożona terapia metodą Vojty może istotnie poprawić rokowania i przyspieszyć rozwój funkcji motorycznych u dzieci zagrożonych nieprawidłowościami neurologicznymi. W 2022 roku opublikowano w „European Journal of Paediatric Neurology” metaanalizę, która wykazała znaczącą poprawę osiągnięcia kamieni milowych (siadanie, raczkowanie, chód) u niemowląt leczonych metodą Vojty w porównaniu do grup kontrolnych.
Jak przebiega terapia niemowląt?
Sesje odbywają się najczęściej 2-3 razy w tygodniu i trwają kilkanaście minut. Bardzo ważna jest systematyczność i współpraca rodziców, którzy uczą się wykonywania elementów terapii w domu. Choć stymulacja może wywoływać u dziecka dyskomfort lub płacz, nie powoduje bólu ani urazów. To naturalna reakcja na aktywację nowych połączeń nerwowych i ruchowych.
Prawidłowy rozwój niemowlaka – gdzie szukać pomocy?
W przypadku niepokojących objawów warto skonsultować się z pediatrą lub neurologiem dziecięcym, którzy mogą skierować na konsultację z fizjoterapeutą specjalizującym się w metodzie Vojty. Terapia ta jest dostępna m.in. w Centrum Medycznym Anmed w Pabianicach, gdzie prowadzona jest przez doświadczonych terapeutów z odpowiednimi kwalifikacjami.
Im wcześniej rozpocznie się terapię, tym większe szanse na skuteczne wsparcie rozwoju dziecka. W wielu przypadkach dzięki metodzie Vojty dzieci osiągają sprawność porównywalną z rówieśnikami bez konieczności dalszej intensywnej rehabilitacji w przyszłości.