Centrum medyczne Anmed mieści się w Pabianicach na Placu Stary Rynek 7. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt w godzinach otwarcia recepcji.
Pon. - Pt. 8.00-20.00 | Sb. 8.00-14.00 Ndz. zamknięte
+ 48 885 112 777

Aktualności

+48 885 112 777
sekretariat@anmed.pl
Title Image

Blog

Trzy sposoby na zdrowe serce. Porady kardiologów

Trzy sposoby na zdrowe serce

Z roku na rok coraz częściej Polacy borykają się z problemami związanymi z układem krążenia. Choroby serca w ostatnich latach były jedną z głównych przyczyn zgonów wśród rodaków – w 2021 roku przez dolegliwości związane z układem krążenia życie straciło aż 120 tysięcy osób. Im starsi jesteśmy, tym ważniejsze staje się kontrolowanie stanu zdrowia swojego serca i zadbanie o to, by zapobiegać wszelkim potencjalnym chorobom. Co możemy zrobić, aby zadbać o serce?

Za co odpowiada układ krążenia?

Układ krążenia, tudzież układ sercowo-naczyniowy, odpowiada za transportowanie najważniejszych substancji po każdym zakamarku naszego organizmu. Transport tlenu i innych substancji odżywczych odbywa się w naczyniach krwionośnych – żyłach, tętnicach i naczyniach włosowatych. Serce jest natomiast pompą odpowiedzialną za wprawianie w ruch całego procesu. Żyły doprowadzają krew do serca, a tętnice odprowadzają ją do innych tkanek w naszym organizmie. Bez chwili wytchnienia, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku serce przetacza krew, abyśmy mogli sprawnie funkcjonować. Jeśli zaczyna szwankować, to cierpi na tym cały układ – ten niepozorny mięsień jest w końcu jego centralą, głównym dowodzącym. 

Kardiolog – czym się zajmuje?

Z wszelkimi dolegliwościami układu krążenia należy udać się do kardiologa. Czym dokładnie się zajmuje? Lekarz specjalista kardiolog diagnozuje i leczy choroby układu sercowo-naczyniowego. Bardzo dobry kardiolog zajmuje się również profilaktyką: najlepszym sposobem na walkę z chorobami serca jest zduszenie ich w zarodku i zapobieganie im. Objawy, które powinny skłaniać nas do wizyty u kardiologa to między innymi: odczuwanie bólu w klatce piersiowej, osłabienie, omdlenia, pogorszona kondycja i częste poczucie zmęczenia, kołatanie lub nierówne bicie serca. Jeśli zauważasz u siebie którekolwiek z powyższych objawów możesz umówić się na wizytę u kardiologa tutaj: https://anmed.pl/konsultacje-specjalistyczne/dla-doroslych/kardiolog/. Kardiolog zajmuje się leczeniem różnorakich chorób układu sercowo-naczyniowego: nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, arytmii, niewydolności serca czy zapalenia mięśnia sercowego. 

Sposób pierwszy: ultrasonografia serca i częste badanie

Ultrasonografia serca, częściej nazywana echo serca lub echokardiografią to podstawa w diagnozowaniu wszelkich dolegliwości układu sercowo-naczyniowego. Badanie to pozwala zanalizować budowę i struktury serca, a następnie ocenienie stanu mięśnia sercowego i znalezienie wszelkich nieprawidłowości. Ultrasonografia serca to nieinwazyjne, bezbolesne, bezpieczne badanie, które nie tylko można, ale i należy powtarzać, szczególnie, jeśli w naszej rodzinie występowała skłonność do chorób serca. Więcej informacji na temat ultrasonografii serca znaleźć można tutaj: https://anmed.pl/diagnostyka/kardiologiczna/usg-serca-echo-serca/.

Najbardziej narażeni na zawał serca są mężczyźni po 45 roku życia oraz kobiety po 55 roku życia – cykliczne, profilaktyczne wizyty u kardiologa i wykonywanie echokardiografii pozwoli na jak najszybsze zdiagnozowanie wszelkich dolegliwości.

Sposób drugi: prawidłowe odżywianie

Odpowiednia dieta jest niezwykle ważna w utrzymywaniu zdrowego serca. Jedząc z głową możemy obniżyć poziom cholesterolu i ciśnienie, zmniejszyć zagrożenie zachorowania na cukrzycę oraz kontrolować masę ciała – otyłość jest czynnikiem ryzyka różnych chorób układu sercowo-naczyniowego, od nadciśnienia po niewydolność serca. Jadłospis oparty przede wszystkich na warzywach, owocach i rybach pozwoli nam przez długie lata cieszyć się zdrowszym, lepiej funkcjonującym układem krążenia. Unikać należy tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans, soli oraz cukru. Lepiej też ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa. 

Sposób trzeci: zdrowszy styl życia

Im więcej lat mamy na karku, tym trudniej znaleźć energię i czas na regularne ćwiczenia. Nie bez powodu mówi się jednak, że ruch to zdrowie: utrzymywanie aktywnego stylu życia pozwoli nam nie tylko poprawić swoją kondycję i zadbać o sylwetkę, ale również pozytywnie wpłynie na działanie naszego układu krążenia. Nie można jednak przesadzić – zbyt intensywny wysiłek potrafi przynieść odwrotne skutki. Jogging, aerobik, yoga czy grupowy fitness świetne się sprawdzą. Dodatkowo najlepiej odstawić na bok papierosy i ograniczyć spożycie alkoholu. Palenie szkodzi nie tylko płucom, ale również sercu. Czymś, o czym wiele osób zapomina jest również zdrowy sen – nasz organizm najlepiej funkcjonuje, gdy codziennie dostarczamy mu 8 godzin zdrowego, spokojnego snu. Najlepiej zacząć od kładzenia się spać i wstawania o regularnych porach – wyspani od razu poczujemy się lepiej.

Brak komentarzy
Zostaw komentarz