Centrum medyczne Anmed mieści się w Pabianicach na Placu Stary Rynek 7. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt w godzinach otwarcia recepcji.
Pon. - Pt. 8.00-20.00 | Sb. 8.00-14.00 Ndz. zamknięte
+ 48 885 112 777

Aktualności

+48 885 112 777
sekretariat@anmed.pl
Title Image

Blog

Pierwsze objawy cukryczy - Anmed

Pierwsze objawy cukrzycy – nie lekceważ ich

Na świecie ponad 440 milionów osób choruje na cukrzycę. W Polsce liczba chorych sięga trzech milionów – a połowa z nich nie jest nawet tego świadoma. Nieleczona cukrzyca prowadzić może do niezwykle poważnych konsekwencji, dlatego prawidłowa diagnoza jest tutaj kluczowa. Na jakie objawy należy zwrócić uwagę?  

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca jest cywilizacyjną chorobą metaboliczną, której przyczyną jest zbyt mała ilość produkowanej przez trzustkę insuliny bądź nieprawidłowe jej wykorzystanie przez komórki naszego organizmu. Insulina odpowiada za transport glukozy do komórek, dzięki czemu poziom glukozy we krwi zostaje obniżony. Zbyt duży, niekontrolowany poziom cukru we krwi prowadzić może do uszkodzeń narządów, a nawet do śmierci.

Cukrzycę dzielimy na dwa typy:

  • Cukrzyca typu 1 najczęściej diagnozowana jest u dzieci i młodzieży i cechuje się wytwarzaniem niewystarczającej ilości insuliny. Nie jest to jednak szczególnie często występujący typ – aż 90% wszystkich chorych ma cukrzycę typu 2.
  • Cukrzyca typu 2 zwykle rozwija się u osób po 40. roku życia, istnieje jednak wiele czynników sprzyjających jej występowaniu: niska aktywność fizyczna, niewłaściwa, wysokokaloryczna dieta, otyłość, osoba chora na cukrzycę w rodzinie. Leczeniem cukrzycy zajmuje się diabetolog.  

Jakie są objawy cukrzycy?

Nie jest łatwo jednoznacznie rozpoznać objawy cukrzycy. Objawy obu typów są bardzo podobne, dodatkowo często mogą mylnie przypominać inne dolegliwości. Najczęstsze objawy cukrzycy, które zwykle towarzyszą zarówno cukrzycy typu 1, jak i typu 2, to między innymi: osłabienie i poczucie zmęczenia, częste oddawanie moczu i moczenie nocne, nagłe spadki wagi, poczucie wzmożonego głodu i pragnienia, drażliwość i problemy z koncentracją, suchość w ustach. Jeśli chorujemy dłużej, możemy zauważyć u siebie te objawy: powolne gojenie się ran, poczucie suchości i/lub mrowienia skóry, infekcje skóry, zakażenia grzybicze, stany zapalne narządów płciowych i jamy ustnej, zauważalnie gorszy wzrok,  obrzęki. Jeśli zauważasz u siebie wymienione wyżej objawy cukrzycy, z pomocą może przyjść najbliższa poradnia diabetologiczna i wizyta u diabetologa.  

Jak można leczyć cukrzycę?

Diabetolog diagnozuje i leczy cukrzycę, więc to on pomoże nam w przypadku stwierdzenia któregoś z typów tej choroby. Sposoby leczenia są różne w zależności od tego, czy chorujemy na cukrzycę typu 1, czy typu 2. Jedynym sposobem na walkę z cukrzycą typu 1 jest podawanie insuliny. Najczęściej dostarczana jest w formie zastrzyków podskórnych lub specjalnych pomp insulinowych. Inaczej to wygląda w przypadku cukrzycy typu 2: tutaj diabetolog zaleci przede wszystkim zadbanie o zdrowszy tryb życia. Odpowiednia dieta i częsta aktywność fizyczna będą koniecznością. Jeśli i to nie pomoże chorym podaje się specjalne leki mające obniżać poziom cukru oraz wspierać organizm w przyjmowaniu produkowanej insuliny. 

Brak komentarzy
Zostaw komentarz