Centrum medyczne Anmed mieści się w Pabianicach na Placu Stary Rynek 7. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt w godzinach otwarcia recepcji.
Pon. - Pt. 8.00-20.00 | Sb. 8.00-14.00 Ndz. zamknięte
+ 48 885 112 777

Aktualności

+48 885 112 777
sekretariat@anmed.pl
Title Image

Blog

Choroby układu nerwowego: rozpoznanie i objawy

Jak rozpoznać choroby układu nerwowego?

Układ nerwowy odpowiada za kierowanie podstawowymi funkcjami naszego organizmu. Dzięki niemu możemy myśleć, widzieć, słyszeć, czuć, ruszać się. Bez niego nie bylibyśmy w stanie nawet oddychać. Ważne jest więc dbanie o jego zdrowie, gdyż choroby związane z układem nerwowym mogą nieść ze sobą wielkie konsekwencje. Właściwe rozpoznanie objawów pozwoli nam na odpowiednio szybką reakcję, która być może uchroni nas przed poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. 

Jak działa układ nerwowy?

Głównym zadaniem układu nerwowego jest przekazywanie sygnałów elektrycznych do różnych części ciała. Komórki zwane neuronami przesyłają je z i do innych komórek i mięśni. Układ nerwowy odpowiada za przewodzenie bodźców z receptorów czuciowych do centrum dowodzenia naszego ciała, mózgu. Następnie impulsy przekazywane są z powrotem do odpowiednich części naszego ciała. Biorąc pod uwagę umiejscowienie struktur układ nerwowy dzielimy na układ nerwowy ośrodkowy i układ nerwowy obwodowy. Do układu nerwowego ośrodkowego zaliczamy najważniejsze ośrodki kontrolujące czynności naszego organizmu, czyli mózgowie, na które składa się mózg właściwy, międzymózgowie i pień mózgu oraz rdzeń kręgowy, chroniony przez nasz kręgosłup. Obwodowy układ nerwowy dostarcza do ośrodkowego impulsy płynące z każdego zakątka naszego organizmu. Jeśli układ ośrodkowy uznamy za część dowodzącą, to układ obwodowy będzie przekaźnikiem, przesyłającym do niego najważniejsze dane, bez których układ ośrodkowy nie mógłby funkcjonować. Układ nerwowy można również podzielić według kryterium funkcji czynnościowych na somatyczny i autonomiczny układ nerwowy. Somatyczny układ nerwowy jest zależny od naszej woli i po odebraniu impulsów inicjuje celową reakcję. Układ autonomiczny sprawuje pieczę nad funkcjami organizmu niezależnymi od nas samych. 

Objawy chorób układu nerwowego

Choroby układu nerwowego są liczne i wiążą się z nimi różnorodne objawy. Nie należy ich w żadnym wypadku ignorować, gdyż niektóre z chorób mogą prowadzić nawet do śmierci. Lekarzem specjalistą, który zajmuje się chorobami układu nerwowego jest neurolog. Zadaniem neurologa jest diagnozowanie, różnicowanie oraz leczenie chorób układu nerwowego. Neurolog sprawdza reakcje organizmu na bodźce oraz bada czynności układu nerwowego, aby upewnić się, że funkcjonuje on poprawnie. Objawy, z którymi powinniśmy udać się do neurologa to między innymi: zaburzenia mowy, niedowłady w mięśniach twarzy, przewlekłe bóle i zawroty głowy, wymioty i omdlenia, drgawki, częściowe lub całościowe porażenia, osłabienia napięcia mięśniowego i postępująca utrata siły w mięśniach, zaburzenia lub braki czucia, mrowienie i drętwienie kończyn, zaburzenia słuchu i pamięci, problemy ze snem, bóle kręgosłupa. 

Jakie choroby leczą neurolog dla dorosłych i neurolog dziecięcy?

Neurolog dla dorosłych i neurolog dziecięcy zajmują się leczeniem nieco innych dolegliwości. Neurolog dziecięcy diagnozuje i leczy schorzenia dzieci powyżej 10. roku życia. Diagnozuje  zaburzenia neurorozwojowe, takie jak zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), zaburzenia komunikacji, zaburzenia ze spektrum autyzmu, zaburzenia motoryczne, zaburzenia w uczeniu się, takie jak dysleksja, dysgrafia czy dyskalkulia oraz niepełnosprawności intelektualne. Neurolog dla dorosłych skupia się na diagnozowaniu oraz leczeniu chorób związanych z nieprawidłowym działaniem mózgu, kręgosłupa i mięśni, a więc: migren i przewlekłych bólów głowy, padaczki, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, udarów i guzów mózgu, stwardnienia rozsianego, choroby Alzheimera, choroby Parkinsona i choroby Wilsona. 

Neurolog prywatnie czy z NFZ?

W całej Polsce możliwe jest umówienie wizyty u neurologa zarówno prywatnie, jak i z ramienia ubezpieczenia NFZ. Przychodnie prywatne pozwalają na umówienie wizyty praktycznie z dnia na dzień. Neurolog prywatnie przyjmuje bez wcześniejszego skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli decydujesz się na wizytę w przychodni publicznej to musisz liczyć się z tym, że czas oczekiwania może być dłuższy, a do umówienia wizyty potrzebne będzie skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. 

Brak komentarzy
Zostaw komentarz