
Jak zadbać o prawidłowy cholesterol? Poradnik zdrowego stylu życia
Zdrowie to jedna z najważniejszych wartości, które możemy pielęgnować. Wyjątkowo istotnym aspektem jest zdrowie naszego układu krążenia, w dużej mierze zależne od poziomu cholesterolu. Rozpoznanie objawów wysokiego cholesterolu, zrozumienie nowych norm cholesterolu i regularne badania mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia.
Cholesterol objawy – jakie są i kiedy zwracać uwagę?
Cholesterol jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Niemniej jednak, gdy jego poziom przekracza ustalone normy cholesterolu, możemy spotkać się z różnymi dolegliwościami. Objawy te są często niespecyficzne i nie zawsze łatwe do rozpoznania, obejmują ból w klatce piersiowej, uczucie zmęczenia czy problemy z koncentracją.
Nowe normy cholesterolu – jak je zrozumieć?
Kilka lat temu wprowadzono nowe normy cholesterolu. Aktualnie dla cholesterolu całkowitego powinno to być mniej niż 200 mg/dL, dla LDL poniżej 100 mg/dL, a dla HDL powyżej 40 mg/dL u mężczyzn i 50 mg/dL u kobiet.
Z jakim lekarzem skonsultować się przy problemach z cholesterolem?
Jeśli Twoje badania krwi wykazują podwyższony poziom cholesterolu, lekarz może zalecić leczenie, które może obejmować zmianę stylu życia i/lub stosowanie leków obniżających cholesterol. W niektórych przypadkach, gdy poziom cholesterolu jest bardzo wysoki lub istnieje znaczne ryzyko chorób serca, lekarz może zdecydować o wdrożeniu farmakoterapii.
W przypadku stwierdzenia nadmiernego poziomu cholesterolu warto udać się do specjalisty. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza rodzinnego, który po przeprowadzeniu odpowiednich badań, w tym badania na cholesterol, może skierować pacjenta do specjalisty – kardiologa lub diabetologa.
Jak dbać o prawidłowy poziom cholesterolu?
Prawidłowy poziom cholesterolu jest ważny dla zdrowia serca i ogólnego dobrego samopoczucia. Oto kilka sposobów jak dbać o prawidłowy poziom cholesterolu:
- Zdrowa dieta: unikaj wysokotłuszczowych i bogatych w cholesterol pokarmów, takich jak fast foody, tłuste mięsa, smażone potrawy i przetworzone jedzenie. Zamiast tego, skup się na spożywaniu zdrowych tłuszczów, takich jak oliwa z oliwek, awokado i orzechy, oraz na diecie bogatej w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe i chude źródła białka, takie jak drób i ryby.
- Regularna aktywność fizyczna: ćwiczenia aerobowe, takie jak chodzenie, jogging, pływanie czy jazda na rowerze, mogą pomóc podnieść poziom dobrego cholesterolu (HDL) i obniżyć poziom złego cholesterolu (LDL).
- Unikanie palenia tytoniu: palenie tytoniu obniża poziom dobrego cholesterolu (HDL) i zwiększa ryzyko chorób serca. Jeśli palisz, zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby rzucić palenie.
- Utrzymanie prawidłowej wagi: nadmiar tkanki tłuszczowej może przyczynić się do podwyższonego poziomu cholesterolu. Staraj się utrzymać zdrową wagę poprzez regularną aktywność fizyczną i zrównoważoną dietę.
- Regularne badania: Badania krwi mogą pomóc w monitorowaniu poziomu cholesterolu. Testy lipidowe, takie jak badanie poziomu cholesterolu całkowitego, LDL, HDL i trójglicerydów, są rutynowo przeprowadzane przez lekarzy.
W walce z wysokim cholesterolem ważne jest ograniczenie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych, a zwiększenie spożycia błonnika. Pamiętajmy także o regularnych kontrolach i badań cholesterolu, które pozwolą nam szybko reagować na ewentualne niepokojące zmiany. Dodatkowo, na prawidłowy poziom cholesterolu wpływa regularne spożywanie ryb, które dostarczają zdrowych dla serca kwasów omega-3.