Centrum medyczne Anmed mieści się w Pabianicach na Placu Stary Rynek 7. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt w godzinach otwarcia recepcji.
Pon. - Pt. 8.00-20.00 | Sb. 8.00-14.00 Ndz. zamknięte
+ 48 885 112 777

Aktualności

+48 885 112 777
sekretariat@anmed.pl
Title Image

Blog

Jakie badania wykonuje urolog u kobiet?

Wielu osobom wydaje się, że gabinety urologiczne są odwiedzane tylko i wyłącznie przez mężczyzn. Jak się jednak okazuje, lekarzy tej specjalizacji odwiedzają także przedstawicielki płci pięknej. Warto byłoby więc dowiedzieć się, jakim badaniom poddają się panie u urologa.

Kiedy kobieta powinna odwiedzić urologa?

Ważna jest nie tylko wiedza na temat tego, jakie badania wykonuje urolog kobiecie, ale również o tym, kiedy należałoby udać się do lekarza tej specjalności. Wśród wskazań do odbycia konsultacji z lekarzem wymienić należy między innymi problemy z oddawaniem moczu, polegające na jego wzmożonym bądź też zbyt rzadkim oddawaniu. O wizycie urologicznej powinny pomyśleć także panie zmagające się z bólem w okolicy pęcherza, którego przyczyny nie zawsze są proste do uchwycenia.

Jak przebiega proces diagnostyczny u urologa?

Kobieta u urologa musi liczyć się z koniecznością poddania różnego rodzaju badaniom diagnostycznym. Przede wszystkim, trzeba będzie liczyć się z badaniem palpacyjnym podbrzusza. Na tym raczej się nie skończy. Lekarz z dużym prawdopodobieństwem będzie chciał zbadać ujście cewki moczowej. Może również zechcieć przeprowadzić badanie urodynamiczne. Do jednych z bardziej podstawowych badań należy także USG z wypełnionym pęcherzem. Urolog dla kobiety może także zlecić dokładne badanie moczu, a także wykonać posiew. Jeżeli lekarz uzna to za zasadne, może oczywiście wypisać skierowanie na morfologię czy inne badania rutynowe krwi. Wbrew pozorom, mogą zdradzić mu one całkiem sporo na temat układu moczowego kobiety. Istotna jest między innymi ocena parametrów stanu zapalnego, a więc na przykład CRP czy OB.

Co jeszcze warto mieć na uwadze?

Istotna jest nie tylko wiedza na temat tego, jak urolog bada kobietę, ale również o tym, jak wybrać dobrego specjalistę. Najważniejsze jest to, aby zwracać uwagę na:

  • doświadczenie zawodowe
  • wiedzę
  • kulturę osobistą
  • opinie pacjentek

Każda przedstawicielka płci pięknej powinna zastanowić się nad tym, czy lepsza będzie dla niej wizyta prywatna, czy też może ta w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli kobiecie zależy na szybkiej konsultacji, odpowiedniejszym rozwiązaniem będzie raczej wizyta prywatna. Jeżeli jednak możliwe jest odwiedzenie wizyty w czasie, warto udać się po skierowanie. Bez tego dokumentu niemożliwe będzie bowiem zapisanie się do lekarza na NFZ.

Brak komentarzy
Zostaw komentarz