Centrum medyczne Anmed mieści się w Pabianicach na Placu Stary Rynek 7. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt w godzinach otwarcia recepcji.
Pon. - Pt. 8.00-20.00 | Sb. 8.00-14.00 Ndz. zamknięte
+ 48 885 112 777

Aktualności

+48 885 112 777
sekretariat@anmed.pl
Title Image

Blog

Jak często należy wykonywać USG jąder?

Badanie USG jąder jest ważnym narzędziem diagnostycznym w medycynie, pozwalającym na wczesne wykrycie wielu schorzeń związanych z jądrami i moszną. Mimo tego wielu mężczyzn nie podejmuje się tego badania, często przez tabu, z jakim jest związane. Należy jednak wyzbyć się uprzedzeń i pamiętać o nadrzędnym celu tego typu zabiegu – dbaniu o swoje zdrowie. Warto zatem zrozumieć, kiedy powinniśmy udać się na USG jąder, jak wygląda to badanie, gdzie jest wykonywane i jak często należy się na nie decydować.

Kiedy udać się na USG jąder?

Objawy, które mogą wskazywać na konieczność wykonania USG jąder, obejmują ból lub dyskomfort w obrębie jąder, obrzęk moszny, guzki lub zmiany w strukturze jąder oraz problemy z płodnością. Dodatkowo, jeśli pacjent zauważy podczas samobadania nierówności, nieprawidłowe wypustki czy guzki lub inne niepokojące symptomy, warto skonsultować się z lekarzem, który może zalecić wykonanie badania USG w celu dokładnej diagnostyki. Mimo tego, że badanie to wielu mężczyznom kojarzy się przede wszystkim z nowotworem jądra, to USG moszny pozwala wykryć wiele różnorodnych dolegliwości, choćby zapalenie jądra czy najądrza, wodniaki lub niepłodność.

Jak wygląda USG jąder?

Badanie jąder jest bezbolesne i nieinwazyjne, toteż mimo wielu błędnych przeświadczeń czy stereotypów panowie nie muszą się go obawiać. Na początku pacjent musi położyć się i skrzyżować nogi, a pod moszną lekarz kładzie specjalny wałek, który ułatwia dokładne badanie jąder. Urolog następnie nakłada na głowicę aparatu sonograficznego specjalny żel, który umożliwia przeprowadzenie badania przez skórę. Następnie lekarz prowadzi głowicę ultrasonografu po powierzchni moszny, skupiając się na obu jądrach oraz okolicznych strukturach. Obraz jest transmitowany na ekran, co pozwala na dokładną analizę i interpretację przez lekarza. Całość zwykle trwa maksymalnie kilkanaście minut.

Jak przygotować się na USG jąder?

Przed badaniem USG jąder zazwyczaj nie wymaga się szczególnego przygotowania. Pacjent może spożywać posiłki normalnie i brać swoje leki zgodnie z zaleceniami lekarza. Najważniejsze jest pamiętanie o odpowiedniej higienie miejsc intymnych tuż przed badaniem. Zanim urolog rozpocznie USG, pacjent powinien poinformować go o wszelkich ranach na mosznie lub w jej okolicy lub o występujących tam bólach.

Jak często wykonywać USG jąder?

Choroby jąder mogą dotknąć każdego mężczyznę, niezależnie od wieku. Nawet młodzi panowie powinni raz na jakiś czas poddać się badaniu USG. Można je powtarzać dowolnie często, zaleca się jednak, aby każdy mężczyzna co najmniej co 2 lub 3 lata poddawał się badaniu USG jąder. Należy również pamiętać o samobadaniu, które również jest bardzo istotne w profilaktyce raka jąder. Najlepiej przeprowadzać je chociaż raz na miesiąc, po gorącej kąpieli, która rozluźni mięśnie.

Gdzie udać się na USG jąder?

Badanie USG jąder może być wykonane w specjalistycznych ośrodkach medycznych, przychodniach urologicznych oraz szpitalach. Warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który może zlecić badanie i skierować do odpowiedniej placówki. Ile kosztuje USG jąder? Cena tego badania może się różnić w zależności od lokalizacji oraz standardów placówki medycznej, zwykle jednak zamyka się w granicach od 150 do 200 złotych.