Centrum medyczne Anmed mieści się w Pabianicach na Placu Stary Rynek 7. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt w godzinach otwarcia recepcji.
Pon. - Pt. 8.00-20.00 | Sb. 8.00-14.00 Ndz. zamknięte
+ 48 885 112 777

Aktualności

+48 885 112 777
sekretariat@anmed.pl
Title Image

Blog

Terapia manualna – co to jest? Wszystko, co musisz wiedzieć

Terapia manualna to rodzaj leczenia fizjoterapeutycznego, który wykorzystuje różnorodne techniki manipulacyjne, aby poprawić funkcję stawów, mięśni i tkanek miękkich w organizmie. Wykorzystywana jest między innymi przy dolegliwościach związanych z kręgosłupem i układem ruchu. Głównym celem terapii manualnej jest złagodzenie bólu, pomaga też przy przywracaniu prawidłowego zakresu ruchu oraz poprawia funkcje układu mięśniowo-szkieletowego. Na czym dokładnie polega ta metoda leczenia, jakie objawy mogą wskazywać na potrzebę udania się na terapię manualną i jakie techniki stosuje się podczas fizjoterapii?

Na czym polega terapia manualna?

Wiele osób nigdy w życiu nie spotkało się z terminem terapia manualna – co to jest i w jaki sposób nam pomaga? Terapia manualna pełni funkcję zarówno diagnostyczną, jak i terapeutyczną, co oznacza, że pomaga zarówno wykryć u pacjenta różnorodne schorzenia, jak i pomóc mu z konkretnymi dolegliwościami, np. z bólem kręgosłupa. Terapia manualna opiera się na precyzyjnych technikach manipulacyjnych, które są stosowane bezpośrednio na obszarze ciała dotkniętym dolegliwościami. Terapeuta za pomocą tylko własnych dłoni pozwala ulżyć bólowi kręgosłupa czy bólowi mięśniowemu. Może to przywodzić na myśl wizytę u chiropraktyka, jednak terapia manualna jest procedurą medyczną opartą na wiedzy i latach doświadczeń fizjoterapeutów. Terapeuci manualni wykorzystują różnorodne techniki, takie jak mobilizacje stawów, głęboki masaż i rozciąganie, aby poprawić ruchomość stawów, zmniejszyć napięcie mięśniowe oraz złagodzić ból.

Kiedy warto poddać się terapii manualnej?

Terapia manualna kręgosłupa, mięśni czy stawów może być skutecznym rozwiązaniem dla osób cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego. Do najczęstszych objawów wskazujących na potrzebę udania się na fizjoterapię należą ból kręgosłupa, bóle mięśniowe, ból karku, rwa kulszowa bądź barkowa, dysfunkcje stawów, skrzywienia kręgosłupa czy nerwobóle lub bóle wynikające z przemęczenia. Nierzadko objawy te łączą się z migrenami i bólami głowy. Ponadto, osoby z kontuzjami sportowymi, przewlekłymi zaburzeniami postawy czy po zabiegach chirurgicznych również mogą skorzystać z terapii manualnej.

Techniki terapii manualnej

W ramach terapii manualnej wykorzystuje się różnorodne techniki, które są dobrane indywidualnie do potrzeb pacjenta oraz charakteru jego dolegliwości. Jedną z najpopularniejszych jest terapia manualna Levita wykorzystywana w przypadku występowania bólów kręgosłupa, stawów kolanowych bądź barkowych. Technika Levita jest techniką holistyczną, skupiającą się na mobilizacji całości naszego ciała i zwracająca uwagę zarówno na fizyczne, jak i psychiczne przyczyny występowania bólu. Podczas terapii manualnej wykorzystuje się również różne techniki masażu – masaż tkanek głębokich, masaż poprzeczny czy masaż funkcyjny. Terapeuta może też stosować neuromobilizację, czyli bezpośrednie oddziaływanie na układ nerwowy poprzez napinanie konkretnych nerwów odpowiednimi ruchami i ustawieniami ciała pacjenta. Nie można zapomnieć też o mobilizacji, która ma zadbać o płynność ruchów stawów oraz ogólnego zwiększenia ich ruchomości.

Przeciwskazania do terapii manualnej

Mimo że terapia manualna może przynieść ulgę wielu pacjentom, istnieją również pewne przeciwskazania do jej stosowania. Osoby z zaawansowanymi chorobami układu krążenia, osteoporozą, złamaniami, nowotworami, zaburzeniami krzepnięcia krwi oraz urazami lub uszkodzeniami tkanek miękkich powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii manualnej. Istotne jest również, aby terapia manualna była przeprowadzana przez wyszkolonego i doświadczonego terapeutę, który dobierze odpowiednie techniki i będzie monitorował reakcję pacjenta na leczenie. Jeśli jednak nic nie stoi nam na przeszkodzie, a borykamy się z chronicznymi bólami w układzie ruchu, to będzie to doskonała inwestycja. Ile kosztuje terapia manualna? Cena będzie się wahać w zależności od przychodni, czasu wizyty lub indywidualnych cen terapeuty, zwykle jednak cena pojedynczej wizyty waha się między 100 a 200 złotych.