Centrum medyczne Anmed mieści się w Pabianicach na Placu Stary Rynek 7. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt w godzinach otwarcia recepcji.
Pon. - Pt. 8.00-20.00 | Sb. 8.00-14.00 Ndz. zamknięte
+ 48 885 112 777

Aktualności

+48 885 112 777
sekretariat@anmed.pl
Title Image

Blog

metoda bobath w rehabilitacji dzieci

Metoda Bobath w rehabilitacji dzieci

Metoda Bobath to metoda rehabilitacyjna mająca pomóc w rozwoju ruchowym stosowana najczęściej u niemowląt i dzieci, ale również u dorosłych. Ta neurorozwojowa koncepcja rehabilitacji w fizjoterapii stosowana jest na całym świecie. Na czym ona polega, jak przebiega terapia metodą Bobath i co można z jej pomocą osiągnąć?

Metoda Bobatha czy metoda Bobath?

Czasem mylnie stosuje się nazwę metoda Bobatha, jednak stworzenie tej rewolucyjnej terapii fizjoterapeutycznej przypisujemy niejednemu badaczowi, a parze – małżeństwu Bercie i Karlowi Bobath. Fizjoterapeutka Berta i neurolog Karel opracowali swoją metodę w latach 40. XX wieku w Londynie, a współcześnie jest oną jedną z najpopularniejszych form rehabilitacji stosowanych w walce z problemami neurologicznymi zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Metoda NDT-Bobath stosowana jest między innymi u wcześniaków, dzieci z wadami genetycznymi, przy korygowaniu wad układu ruchowego, wad neurologicznych oraz wad ogólnorozwojowych. Poprzez odpowiedni wpływ na napięcie mięśniowe metoda rehabilitacji Bobath pozwala poprawić postawę i zdolności ruchowego u chorych.

Jakie są podstawowe założenia metody Bobath?

Metoda NDT-Bobath opiera się na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń pomagających zapanować nad odruchami ciała. Jest szczególnie pomocna dla osób z chorobami neurologicznymi, takimi jak dziecięce porażenie mózgowe czy obniżone napięcie mięśniowe. Terapia metodą Bobath pozwala na znaczne poprawienie umiejętności motorycznych dzieci i zredukowanie uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego. Jej celem jest wyeliminowanie wszelkich nieprawidłowych odruchów u pacjenta. Według założeń metody Bobath problemy z układem ruchowym są związanie z zaburzeniami odruchów postawy, toteż dla uzyskania jak najlepszych efektów w terapii należy angażować nie tylko konkretne części, ale całe ciało pacjenta. Odruchy fizjologiczne osób z dysfunkcjami ruchowymi różnią się od osób zdrowych – skorygowanie ich we wcześniejszym wieku sprawi, że dalszy rozwój nie będzie zaburzony. Metoda rehabilitacji Bobath ma więc za zadanie usunięcie nieodpowiednich wzorców ruchowych i zastąpienie ich nowymi, które pozwolą na zdrowy rozwój. Ważna jest więc nauka właściwych sposobów ruchu i powtarzanie ćwiczeń nie tylko podczas terapii u fizjoterapeuty, ale i w domu. 

W jaki sposób metoda Bobath pomaga pacjentom?

Głównym celem metody Bobath jest pomoc pacjentowi w dojściu do takiego poziomu sprawności, aby mógł być on najbardziej samodzielny, dzięki czemu poprawia się komfort życia zarówno jego, jak i jego opiekunów. Dzieci z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego odbierają wrażenia sensoryczne bardziej intensywnie niż osoby z prawidłowo wykształconymi nawykami ruchowymi, przez co mogą mieć problemy z czynnościami, które zdrowe osoby wykonują wręcz podświadomie, na przykład z określeniem prawidłowego ułożenia swojego ciała. Dzięki zastosowaniu metody Bobath fizjoterapeuta dziecięcy może pomóc małemu pacjentowi w uzyskaniu większej świadomości na temat ruchu swojego ciała i uzyskaniu większej kontroli nad swoimi ruchami. Używa się do tego między innymi normalizacji napięcia mięśniowego, którą osiąga się poprzez wywieranie odpowiedniego nacisku stosując ciąg i opór, poklepywanie i szarpanie kończyn z odpowiednią siłą. Nie chodzi o wyuczenie się konkretnych ruchów, ale przekazanie umiejętności potrzebnych do tego, aby dziecko mogło je samodzielnie wykonać. Dobór odpowiednich ćwiczeń do wykonywania na terapii i w domu powinien zostać dokonany przez wykwalifikowanego specjalistę, który poinstruuje opiekunów dziecka na temat tego, w jaki sposób kontynuować terapię w domu.

Zastosowanie metody Bobath u dorosłych

Chociaż rehabilitacja metodą Bobath pierwotnie stworzona została z myślą o dzieciach z neurologicznymi zaburzeniami ruchowymi, to współcześnie stosowana jest również u osób dorosłych, aby pomóc im uzyskać umiejętności utracone na przykład wskutek udaru niedokrwiennego mózgu. Techniki stosowane przez terapeutów oraz rodzaje dobieranych ćwiczeń są odpowiednio dostosowywane do dorosłych pacjentów. Podobnie jak w przypadku metody Bobath dedykowanej dzieciom i tutaj celem końcowym jest uzyskanie choćby częściowej samodzielności u pacjenta. Dostosowując metodę Bobath do rehabilitacji osoby dorosłej bierze się pod uwagę różnorodne czynniki, choćby ustawienie głowy, tułowia oraz kończyn górnych i dolnych w siadzie. Poprzez powtarzanie konkretnych ruchów terapia ma za zadanie wyeliminować zbędne odruchy towarzyszące, dzięki czemu pacjent może z większą łatwością funkcjonować na porządku dziennym. 

Brak komentarzy
Zostaw komentarz