Centrum medyczne Anmed mieści się w Pabianicach na Placu Stary Rynek 7. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt w godzinach otwarcia recepcji.
Pon. - Pt. 8.00-20.00 | Sb. 8.00-14.00 Ndz. zamknięte
+ 48 885 112 777

Aktualności

+48 885 112 777
sekretariat@anmed.pl
Title Image

Blog

jak rozluźnić punkty spustowe

Jak rozluźnić punkty spustowe?

Punkty spustowe, znane też jako trigger points, to powstające wzdłuż najczęściej mięśni kręgosłupa, brzucha, pośladków i ud nadwrażliwe obszary – mogą jednak występować ogólnie na obszarze całego ciała. Pod wpływem nacisku wywołują ból. To one mogą być przyczyną częstych bólów w okolicy kręgosłupa, karku lub barków. W jaki sposób poradzić sobie z tą dolegliwością?

Skąd biorą się punkty spustowe i jakie są ich objawy?

Ból towarzyszący punktom spustowym jest często opisywany jako ostry i promieniujący. Chociaż zwykle występuje on dopiero pod wpływem nacisku na punkt spustowy, to w niektórych przypadkach ból jest odczuwany przez cały czas, a dotknięcie punktu spustowego jedynie go potęguje. Bólowi w mięśniach towarzyszyć może swędzenie oraz ból głowy. Punkty spustowe najczęściej występują w okolicy szyi i żuchwy, karku lub barków, na przedramionach, u góry pleców bądź w okolicach krzyża, na brzuchu, na pośladkach, udach i łydkach. Najczęściej powstają przez długotrwałe, silne napięcie i nacisk na mięśnie wywołane schorzeniami i urazami, wrodzonymi wadami układu ruchowego czy niewłaściwą postawą. Przeciążone bądź uszkodzone mięśnie są szczególnie podatne na formowanie się punktów spustowych. Punkty spustowe utrudniają proste, codziennie czynności: przez to, że wywoływany przez nie ból promieniuje na inne części działa zwykłe funkcjonowanie staje się koszmarem. Uczucie to najbliższe jest zakwasom – tyle że utrzymującym się dużo dłużej. Pierwsze objawy mogą wydawać się niepozorne: pobolewające pośladki i uda, nieprzyjemny, kłujący ból w barku występujący raz na jakiś czas. Z czasem jednak ból staje się stały i bardziej intensywny. Osoby posiadające punkty spustowe odczuwają zarówno fizyczny, jak i psychiczny dyskomfort, ważne jest więc odpowiednie zareagowanie, kiedy tylko zauważymy u siebie objawy. Wcześnie rozpoczęta terapia punktów spustowych pozwoli na oszczędzenie sobie bólu w przyszłości.

 

Terapia punktów spustowych

Istnieje wiele metod leczenia punktów spustowych. Terapia punktów spustowych opiera się na masażu oraz innych zabiegach wykonywanych przez odpowiednio przygotowanych do tego terapeutów. Właściwie przeprowadzony masaż punktów spustowych pozwala na rozkurczenie mięśni, dzięki czemu punkty spustowe można „wyłączyć”. Terapia mięśniowo-powięziowa pomoże skutecznie zniwelować ból i dyskomfort wywoływany przez punkty spustowe. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze metody walki z punktami spustowymi. 

 

Kompresja ischemiczna lub kompresja uciskowa

Ta technika masażu punktów spustowych opiera się na wywieraniu odpowiedniego nacisku na punkt spustowy przez kilka sekund, co wywołuje niedokrwienie. Gdy fizjoterapeuta zwolni swój nacisk dzięki efektowi przekrwienia tkanka odżywi się, dotleni i rozluźni.

Głęboki masaż powięziowy

Terapia mięśniowo-powięziowa jest intensywna, może wiązać się z silnym bólem. Zwłaszcza jeśli punkty znajdują się głęboko w danym mięśniu dotarcie do nich może być trudne nawet dla najbardziej zaprawionego w bojach fizjoterapeuty. Z pomocą przychodzą masażery ręczne lub rollery wibracyjne, które znacząco pomagają w walce z bólem. Po odpowiednim przeszkoleniu w obsłudze masażera masaż punktów spustowych można wykonywać również w domu.

Rozluźnienie pozycyjne

Terapeuta wywiera ucisk na punkt przez około 90 sekund, po czym pomaga pacjentowi znaleźć odpowiednią pozycję – taką, w której ból maleje lub całkowicie znika. Chociaż początkowo ból będzie intensywny, po znalezieniu właściwej pozycji odczujemy znaczną ulgę. 

Schładzanie i rozciąganie

Najpierw mięsień, w którym występuje punkt spustowy jest schładzany, a następnie rozciągany przez około 30 sekund. Do schłodzenia używa się specjalnego środka w sprayu, przez co metoda ta nazywana jest też metodą spray and stretch. Właściwe rozciągnięcie mięśnia jest tutaj niezwykle ważne, warto więc przed zabiegiem wykonać odpowiednią rozgrzewkę.

Relaksacja poizometryczna

Stosując tę metodę pacjent musi napiąć mięśnie przeciw oporowi fizjoterapeuty. Po 10 sekundach mięsień należy rozluźnić, a następnie powtórzyć cykl jeszcze dwa razy z nieco większą intensywnością.

Masaż wzdłuż/w poprzek włókien mięśniowych.

Wykonywany na brzuścu mięśniowym masaż punktów spustowych wzdłuż lub w poprzek włókien pozwala rozluźnić powięź. 

Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe

Przy tej technice fizjoterapeuta uciska mięsień do granicy rozciągnięcia przez kilka sekund, a następnie zwalnia ucisk i powtarza ćwiczenie w nowym miejscu idąc zgodnie z kierunkiem rozluźniania się mięśni. 

Nakłuwanie

Tak jak przy akupunkturze wykorzystuje się cienkie i giętkie igły aby zwalczyć dolegliwość mięśnia. Właściwie wykonane nakłuwanie sprawi, że punkty spustowe zostaną dezaktywowane i ból zniknie.

Zastrzyki

Metoda dedykowana pacjentom chcącym uniknąć bardziej bolesnych ćwiczeń. W punkt spustowy wstrzykuje się rozcieńczony środek znieczulający, skutecznie je blokując. Ulga od bólu przychodzi szybko i utrzymuje się przez dłuższy czas.

Brak komentarzy
Zostaw komentarz