Centrum medyczne Anmed mieści się w Pabianicach na Placu Stary Rynek 7. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt w godzinach otwarcia recepcji.
Pon. - Pt. 8.00-20.00 | Sb. 8.00-14.00 Ndz. zamknięte
+ 48 885 112 777

Aktualności

+48 885 112 777
sekretariat@anmed.pl
Title Image

Blog

Fizjoterapia stomatologiczna

Fizjoterapia stomatologiczna – co warto wiedzieć?

Fizjoterapia stomatologiczna, zwana również fizjoterapią dentystyczną, to specjalistyczna dziedzina, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem dysfunkcji mięśniowo-szkieletowych w obrębie twarzy, szczęk i jamy ustnej. Fizjoterapeuta stomatologiczny pomaga pacjentom w radzeniu sobie z dolegliwościami, które mogą wpływać na jakość życia i codzienne funkcjonowanie, a których źródła bywa nieoczywiste. Na czym polega fizjoterapia stomatologiczna i kiedy warto udać się do fizjoterapeuty dentystycznego?

Czym jest fizjoterapia stomatologiczna?

Fizjoterapia stomatologiczna to forma terapii manualnej skupiająca się na leczeniu zaburzeń funkcjonalnych w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego twarzy, szczęk i jamy ustnej. W praktyce fizjoterapia dentystyczna obejmuje różnorodne techniki terapeutyczne, takie jak:

  • masaż,
  • ćwiczenia rehabilitacyjne (kinezyterapia),
  • mobilizacje stawów,
  • autoterapię.

Celem zabiegów jest zrelaksowanie narządu żucia, normalizacja napięcia mięśni oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Wiele osób boryka się z przewlekłym bólem w okolicy szczęk, który może być wynikiem napięcia mięśniowego, nadmiernego zaciskania szczęk i zgrzytania zębami (bruksizm), zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych czy problemów zgryzowych.

Fizjoterapeuta szczękowy pracuje nad przywróceniem pełnej funkcji stawów i mięśni w obrębie szczęki, co jest kluczowe dla poprawy jakości życia pacjenta. Często problemy z postawą ciała mogą wpływać na funkcjonowanie w obszarze czaszkowo-szyjno-żuchwowym, dlatego rehabilitacja stomatologiczna może obejmować również techniki poprawiające postawę, uwzględniając przy tym indywidualne potrzeby każdego pacjenta. Nierzadko oznacza to terapię manualną skoncentrowaną nie tylko w okolicy szczęki i żuchwy, ale też w obrębie całej głowy, szyi, kręgosłupa czy barków.

W czym pomaga fizjoterapia stomatologiczna?

Fizjoterapia stomatologiczna stanowi ważne uzupełnienie regularnego leczenia stomatologicznego i jest niezwykle pomocna w przypadku wielu różnych dolegliwości.  Fizjoterapia dentystyczna pomaga choćby w przypadku bruksizmu –  szczękościsku i zgrzytania zębami, które może prowadzić do bólu szczęki, uszkodzeń zębów oraz napięcia mięśniowego. Fizjoterapeuta szczękowy stosuje techniki relaksacyjne i ćwiczenia, które pomagają w redukcji tego nawyku.

Fizjoterapia stomatologiczna

Fizjoterapia stomatologiczna jest przydatna również dla pacjentów cierpiących na zaburzenie stawu skroniowo-żuchwowego (TMJ). Dolegliwość ta objawia się bólem w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych, trzaskami podczas otwierania ust, ograniczeniem ruchomości szczęki oraz bólami głowy. Fizjoterapia pomaga w zmniejszeniu napięcia mięśniowego i poprawie ruchomości stawów i stanowi w tym przypadku ogromne wsparcie dla leczenia stomatologicznego.

Fizjoterapia dentystyczna zajmuje się też ogólnymi dolegliwościami bólowymi i zaburzeniami. Napięcia i bóle mięśni twarzy oraz szyi mogą być spowodowane przez stres, złą postawę czy urazy. Terapia manualna oraz masaże mięśni twarzy i szyi pomagają w łagodzeniu tych dolegliwości. Ponadto niektóre problemy z połykaniem i mową mogą wynikać z dysfunkcji mięśniowo-szkieletowych. Fizjoterapia stomatologiczna może wspierać leczenie tych zaburzeń poprzez specjalistyczne ćwiczenia.

Z jakimi objawami warto udać się do fizjoterapeuty szczękowego?

Najczęstszym objawem skłaniającym pacjentów do wizyty u fizjoterapeuty szczękowego jest przewlekły ból w okolicy szczęk i twarzy. Jeśli odczuwasz długotrwały ból, który nie ustępuje pomimo leczenia stomatologicznego, warto skonsultować się z fizjoterapeutą szczękowym.

Inne symptomy dolegliwości skroniowo-żuchwowych to:

  • bóle głowy, w tym migrenowe,
  • bóle szyi,
  • trudności w otwieraniu ust,
  • trzaski i przeskoki w stawach skroniowo-żuchwowych,
  • problemy z przełykaniem pokarmu,
  • ból i nadwrażliwość zębów,
  • szumy w uszach,
  • bóle oraz stany zapalne uszu,
  • zgrzytanie zębami,
  • nadmierne napięcie mięśni w okolicy szczęk.

Zidentyfikowanie źródła bólu jest często trudne, dlatego tak ważna jest szybka interwencja wykwalifikowanego fizjoterapeuty stomatologicznego, który pomoże szybko znaleźć i zniwelować problem wywołujący nieprzyjemne dolegliwości. Konsekwencje zignorowania powyższych objawów mogą być naprawdę poważnie – nieleczone zaburzenia mogą przerodzić się w boleśniejsze i trudniejsze do wyleczenia dolegliwości, takie jak dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego, wady zgryzu czy ścieranie się zębów.