Centrum medyczne Anmed mieści się w Pabianicach na Placu Stary Rynek 7. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt w godzinach otwarcia recepcji.
Pon. - Pt. 8.00-20.00 | Sb. 8.00-14.00 Ndz. zamknięte
+ 48 885 112 777

Aktualności

+48 885 112 777
sekretariat@anmed.pl
Title Image

Blog

Psychotesty dla kierowców 2024. Co trzeba wiedzieć?

Psychotesty dla kierowców są konieczne, by dbać o bezpieczeństwo na drogach. Pozwalają one zdecydować, czy dana osoba jest zdatna do zajmowania się prowadzeniem pojazdów zawodowo, poprzez badanie refleksu czy poziomu koncentracji. W roku 2024 w Polsce planowane są zmiany w przepisach dotyczących psychotestów, które wpłyną przede wszystkim na starszych kierowców. Na czym dokładnie polegają psychotesty, kto będzie musiał się im poddać i jak się do nich przygotować?

Kto musi poddać się psychotestom?

Osoby zajmujące się prowadzeniem pojazdów zawodowo, takie jak kierowcy autobusów, taksówkarze, czy kierowcy samochodów ciężarowych muszą regularnie poddawać się psychotestom dla kierowców. Obowiązek ten dotyczy również kierowców pojazdów uprzywilejowanych, egzaminatorów nauki jazdy oraz osób pracujących w firmach transportowych. Ponadto, kierowcy, którzy używają samochodu w celach służbowych, takich jak przedstawiciele handlowi czy dostawcy, także są zobligowani do przejścia tych badań. Psychotesty dla kierowców są konieczne w ustalaniu, czy dana osoba nie będzie stwarzała zagrożenia na drodze. Psychotestom nie muszą się poddawać osoby, które po prostu dojeżdżają autem do pracy niezwiązanej z prowadzeniem auta.

Jak wyglądają psychotesty dla kierowców?

Osoby niezajmujące się profesjonalnie prowadzeniem pojazdów często nie wiedzą, jak wyglądają psychotesty dla kierowców. Psychotesty, a właściwie testy psychotechniczne, składają się z kilku etapów, które mają za zadanie ocenić zdolności psychologiczne oraz sprawność psychomotoryczną kierowcy. Co wchodzi w skład psychotestów? Pierwszym etapem jest zazwyczaj wywiad na temat zdrowia i osobowości, gdzie zadawane są pytania dotyczące stanu zdrowia, reakcji na stres czy skłonności do ryzyka. Kolejnym etapem jest badanie zdolności intelektualnej, sprawdzające koncentrację i logiczne myślenie. Ostatni etap to badanie sprawności psychomotorycznej, które ocenia czas reakcji i ocenę sytuacji na drodze. Chociaż wydaje się to skomplikowane, nie musimy bać się tego, czy trudno zdać psychotesty dla kierowców – są one zaprojektowane w taki sposób, by każda osoba zdolna do bezpiecznej jazdy mogła je bez problemu zdać.

Zmiany w prawie w 2024 roku – kto będzie musiał poddać się psychotestom?

Od 2024 roku planowane są zmiany w przepisach dotyczących psychotestów, nowe regulacje są jednak dopiero w fazie projektowania, toteż mogą ulec zmianie, a dokładna data wprowadzenia ich w życie nie jest, póki co potwierdzona. Według nowego prawa psychotestom będą musiały poddać się wszystkie osoby w wieku od 65 do 70 lat chcące przedłużyć swoje prawo jazdy. Ta zmiana w prawie ma na celu zmniejszenie ryzyka występowania wypadków spowodowanych przez starszych kierowców. Tego typu przepisy funkcjonują już między innymi w Hiszpanii czy Szwajcarii i przynoszą pozytywne skutki. Dodatkowo przewiduje się również wprowadzenie odświeżających testów dla osób powyżej 70. roku życia, a osoby powyżej 75. roku życia miałyby poddawać się psychotestom co najmniej raz do roku.

Gdzie umówić się na psychotesty?

Osoby, które muszą poddać się psychotestom dla kierowców, mogą umówić się na nie w wybranych placówkach medycznych lub ośrodkach specjalizujących się w tego typu badaniach. Warto sprawdzić dostępność terminów oraz upewnić się, że wybrana placówka spełnia wszystkie wymogi i posiada odpowiednie uprawnienia do przeprowadzania tych badań. Dodatkowo istnieje możliwość umówienia się na badania online poprzez specjalne platformy internetowe, co może być wygodną opcją dla osób o ograniczonym czasie lub dostępie do placówek medycznych.