Centrum medyczne Anmed mieści się w Pabianicach na Placu Stary Rynek 7. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt w godzinach otwarcia recepcji.
Pon. - Pt. 8.00-20.00 | Sb. 8.00-14.00 Ndz. zamknięte
+ 48 885 112 777

Aktualności

+48 885 112 777
sekretariat@anmed.pl
Title Image

Blog

Badania laboratoryjne Anmed

Badania laboratoryjne, które warto wykonywać co roku

Profilaktyczne badania lekarskie są obowiązkiem każdego człowieka, któremu zależy na utrzymaniu organizmu w dobrej kondycji przez długie lata. Bez względu na to jaki tryb życia się prowadzi, badania kontrolne powinno się wykonywać raz do roku. Dzięki temu można uchronić się przez długoletnim, kosztownym leczeniem, wykryć i zahamować chorobę we wczesnym jej stadium. Rodzaj i konieczność wykonywania badań zależeć będzie od wieku, płci i stanu zdrowia, a także innych czynników.

Jakie badania laboratoryjne można wykonywać?

Do podstawowych badań, które powinno wykonywać się przynajmniej raz do roku, wymienić można:

– morfologię krwi, pełną, która oceni ilość i rodzaj komórek krwi

– poziom glukozy we krwi, w celu wykrycia cukrzycy lub przedcukrzycowych stanów

– poziom lipidów, w tym cholesterolu i trójglicerydów, aby ocenić ryzyko chorób serca i naczyń

– badania funkcji wątroby, bilirubina, ALT, AST

– badania funkcji nerek, kreatynina, mocznik, elektrolity

– badania tarczycy

– badania markerów zapalnych

– badanie moczu

– badania w kierunku niedoborów witamin i minerałów

– badania na obecność infekcji, takich jak wirusy, bakterie i pasożyty

Badania laboratoryjne Anmed

Oprócz badań wyżej wymienionych bardzo ważne jest regularne wykonywanie badań, które są odpowiednie dla danej płci i wieku, czyli mammografia, kolonoskopia itp.

Co wchodzi w skąd pełnej morfologii?

Morfologia krwi to badanie bardzo ważne, ponieważ umożliwia wczesne wykrycie wielu chorób. Podstawowa morfologia zawiera badanie leukocytów, płytek krwi, erytrocytów, hemoglobiny i hematokrytu, natomiast morfologia pełna jest rozszerzona o opis parametrów czerwonokrwinkowych, czyli MCV, MCH, MCHC, a także płytkowych MPV, PDW i pct, granulocytów, limfocytów, eozynofilów, bazofilów. Morfologia to jedno z badań, które finansowane jest przez NFZ i wykonać ją można tyle razy, ile jest ona potrzebna. Skierowanie na to badanie wydaje lekarz, można je wykonać również prywatnie bez konieczności posiadania skierowania.

Badania okresowe – jak często należy je robić?

Każdy, kto zastanawia się, co ile lat robi się badania okresowe, powinien wiedzieć, że wykonywać się je powinno raz na dwa, trzy lub cztery lata. Wszystko zależy od stanowiska pracy, uciążliwych lub szkodliwych warunków, z jakimi trzeba zmagać się na co dzień, na stanowisku. Okresowym badaniom lekarskim muszą poddać się również wszyscy pracownicy, którzy powracają do pracy po chorobowym, trwającym ponad trzydzieści dni.

Pracodawca skierować może pracownika na  wstępne badania lekarskie, na które wysyła się nowych pracowników, okresowe, a także kontrolne badania lekarskie. Przepisy nie regulują wprawdzie, przez jak długi okres czasu ważne jest skierowanie na badania, natomiast powinno ono zostać wystawione pracownikowi wcześniej, aby pacjent zdążył umówić się na badania, przedstawić pracodawcy otrzymane orzeczenie. Badania powinny odbyć się przed upływem terminu ważności poprzednich badań.

Jeśli chodzi o badania laboratoryjne, cennik może różnić się nieznacznie w laboratoriach lub w miastach. Więcej informacji o badaniach laboratoryjnych dostępnych w przychodni Anmed znajdziesz tutaj: https://anmed.pl/laboratorium/ oraz pod numerem tel. 885 112 777

Brak komentarzy
Zostaw komentarz