Centrum medyczne Anmed mieści się w Pabianicach na Placu Stary Rynek 7. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt w godzinach otwarcia recepcji.
Pon. - Pt. 8.00-20.00 | Sb. 8.00-14.00 Ndz. zamknięte
+ 48 885 112 777

Aktualności

+48 885 112 777
sekretariat@anmed.pl
Title Image

Blog

Objawy menopauzy nie dają spokoju? Sprawdzone sposoby, które poleca ginekolog

Menopauza, znana również jako klimakterium lub okres przekwitania, to naturalny etap w życiu każdej dorosłej kobiety. Pojawienie się jej pierwszych objawów oznacza nadchodzące zakończenie okresów menstruacyjnych i zmiany hormonalne. Ze względu na różnorodność objawów, które mogą się pojawić, czas ten dla wielu kobiet jest pełen wyzwań. Niezależnie od wieku, w którym menopauza występuje, warto być świadomą jej przebiegu oraz skutecznych sposobów na radzenie sobie z jej – niekiedy, uciążliwymi objawami.

Jak objawia się menopauza?

Menopauza to proces, który zazwyczaj pojawia się między 45. a 55.  rokiem życia, choć wiek ten może się różnić w zależności od jednostki. Sam termin oznacza z greckiego ostatnie prawidłowe krwawienie miesiączkowe. Menopauza jest wynikiem utraty aktywności pęcherzykowej jajników. Pierwsze objawy menopauzy zwykle pojawiają się w okolicach 47. roku życia i utrzymują się przez kolejne lata, aż do momentu ostatniej miesiączki. Jak nasze ciało sygnalizuje, że zaczyna się przekwitanie? 

Objawy mogą różnić się nasileniem niezależnie od wieku wystąpienia klimakterium – objawy menopauzy w wieku 47 lat mogą mieć takie samo natężenie, jak objawy menopauzy w wieku 50 lat. Jeśli podejrzewamy u siebie początek klimakterium, objawy, które występują u większości kobiet to przede wszystkim nieregularne miesiączki, zmiany nastroju, trudności ze snem, suchość pochwy, zmniejszenie libido oraz uderzenia gorąca. 

Menopauza nie zawsze musi być szczególnie nieprzyjemna – natężenie objawów jest zależne od między innymi czynników genetycznych, liczby ciąż i wieku urodzenia swoich dzieci, przebytych chorób czy niezdrowego trybu życia. Warto pamiętać, że niektóre z objawów mogą być mylnie wzięte za objawy menopauzy, kiedy w rzeczywistości wskazują na inne dolegliwości tudzież odwrotnie. Warto więc zdecydować się choćby na test. Menopauza powinna być monitorowana przez naszego ginekologa, więc gdy tego typu test wskaże wynik pozytywny, koniecznie udajmy się do naszego lekarza.

Sprawdzone sposoby na objawy menopauzy

Z pewnością wiemy z opowieści naszych matek, starszych sióstr czy koleżanek, jak uciążliwa może być menopauza. Ile trwa okres przekwitania? W większości przypadków cały okres zmian menopauzalnych trwa przez około 10 lat, nic więc dziwnego, że w tym czasie chcemy sobie chociaż trochę ulżyć. Jeśli męczą nas uciążliwe objawy menopauzy, to istnieje wiele sprawdzonych sposobów, które mogą przynieść ulgę i poprawić jakość życia. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta bogata w witaminy i minerały, a także techniki relaksacyjne, takie jak joga czy medytacja, mogą pomóc w łagodzeniu objawów menopauzy.

Dodatkowo unikanie stresu, ograniczenie spożycia kofeiny i alkoholu oraz regularne badania kontrolne u ginekologa również będą wskazane. Gdy ciągłe uderzenia gorąca utrudniają nam codzienne funkcjonowanie, możemy spróbować picia naparów z szałwii, mięty pieprzowej czy kozłka lekarskiego. Podobne napary i herbaty mogą pomóc w łagodzeniu nerwów. Okres menopauzy może być też trudny dla naszej cery i włosów – warto wtedy zainwestować w odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne, które pomogą nam zadbać o naszą skórę w tym niełatwym czasie.

Jaki preparat pomoże na menopauzę?

W przypadku silnych i uporczywych objawów menopauzy można rozważyć stosowanie leków hormonalnych lub innych preparatów hormonalnych, które mogą pomóc w złagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości. Mowa tutaj o tzw. hormonalnej terapii zastępczej. Jeśli chcemy wybrać odpowiednie dla siebie leki na menopauzę, zawsze lepiej najpierw skonsultować się z lekarzem ginekologiem, aby dostosować terapię do indywidualnych potrzeb i ryzyka zdrowotnego. Niektóre preparaty mogą przynieść ulgę w uderzeniach gorąca, nieregularnych miesiączkach oraz innych objawach menopauzy, jednak ich stosowanie powinno być monitorowane pod nadzorem specjalisty, aby minimalizować ewentualne skutki uboczne i ryzyko zdrowotne.